Ismét nőtt a késve fizetések aránya
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A késve fizető partnerek aránya újabb növekedést mutat a magyar vállalkozások körében – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK).
Az MKIK GVI negyedéves konjunktúra felmérésében 400 cégvezető véleményét kérdezte meg tavaly júliusban a késedelmes fizetésről és láncartozásokról.
Az eredmények alapján a vállalkozások 69 százalékának legalább egy üzleti partnere késedelmesen fizetett 2019 első fél évében, a válaszadók 34 százaléka pedig maga is tartozott beszállítóinak legalább egyszer a vizsgált időszakban. Ez az arány 2018 második fél évében 55 százalék, míg másfél évvel korábban, 2018 januárjában 63 százalék volt, azaz a csökkenés után újból visszatérni látszik a korábbi szintre.
A késedelmes fizetés szempontjából nem volt számottevő különbség a vállalatméretet tekintve. A vizsgált négyből három létszámkategóriában a vállalatok 70 százalékának volt késedelmesen fizető partnere. A legkevésbé érintett cégek 2019 első fél évében a 100-249 főt foglalkoztató nagyvállalatok voltak, melyeknek 66 százaléka volt kapcsolatban késve fizető partnerrel, ugyanakkor átlagosan partnereik 10 százaléka fizetett többször is késedelmesen.
A késedelmes fizetés problémája legnagyobb arányban a 20-49, 50-99 és a több mint 250 főt foglalkoztató vállalatok körében, illetve az építőiparban és az egyéb gazdasági szolgáltatási szektorban jelenik meg.
A megkérdezett cégek körében nőtt azoknak a partnereknek az aránya, akik több alkalommal késedelmesen fizettek, ezzel egy időben nagyságrendileg két és félszeresére nőtt a fizetési határidő után több mint egy héttel befolyó összeg aránya is, az előző időszakhoz képest – közölte az MKIK.
A lánctartozást tapasztaló cégek aránya a nagyvállalatok (250 fő felett) körében mindössze 4 százalékos, a 100-249 fő közötti kategóriát vizsgálva 16 százalékos, az 50-99 fős kategóriában 15 százalék, a legkisebb, 20-49 fő között foglalkoztató vállalkozások esetében pedig 23 százalék.
(MTI)