Ismét nőtt a késve fizetések aránya


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A késve fizető partnerek aránya újabb növekedést mutat a magyar vállalkozások körében – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK).

Az MKIK GVI negyedéves konjunktúra felmérésében 400 cégvezető véleményét kérdezte meg tavaly júliusban a késedelmes fizetésről és láncartozásokról.

Az eredmények alapján a vállalkozások 69 százalékának legalább egy üzleti partnere késedelmesen fizetett 2019 első fél évében, a válaszadók 34 százaléka pedig maga is tartozott beszállítóinak legalább egyszer a vizsgált időszakban. Ez az arány 2018 második fél évében 55 százalék, míg másfél évvel korábban, 2018 januárjában 63 százalék volt, azaz a csökkenés után újból visszatérni látszik a korábbi szintre.

A késedelmes fizetés szempontjából nem volt számottevő különbség a vállalatméretet tekintve. A vizsgált négyből három létszámkategóriában a vállalatok 70 százalékának volt késedelmesen fizető partnere. A legkevésbé érintett cégek 2019 első fél évében a 100-249 főt foglalkoztató nagyvállalatok voltak, melyeknek 66 százaléka volt kapcsolatban késve fizető partnerrel, ugyanakkor átlagosan partnereik 10 százaléka fizetett többször is késedelmesen.

A késedelmes fizetés problémája legnagyobb arányban a 20-49, 50-99 és a több mint 250 főt foglalkoztató vállalatok körében, illetve az építőiparban és az egyéb gazdasági szolgáltatási szektorban jelenik meg.

A megkérdezett cégek körében nőtt azoknak a partnereknek az aránya, akik több alkalommal késedelmesen fizettek, ezzel egy időben nagyságrendileg két és félszeresére nőtt a fizetési határidő után több mint egy héttel befolyó összeg aránya is, az előző időszakhoz képest – közölte az MKIK.

A lánctartozást tapasztaló cégek aránya a nagyvállalatok (250 fő felett) körében mindössze 4 százalékos, a 100-249 fő közötti kategóriát vizsgálva 16 százalékos, az 50-99 fős kategóriában 15 százalék, a legkisebb, 20-49 fő között foglalkoztató vállalkozások esetében pedig 23 százalék.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.