Javult a háztartások fizetőképessége az év végén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az utolsó negyedévben javult a magyar lakosság fizetőképessége az előző évhez képest, ugyanakkor 2021 egészére a stagnálás volt jellemző – közölte az Intrum követeléskezelő.

Az Intrum és a GKI gazdaságkutató intézet közösen létrehozott fizetőképességi indexét vizsgálva a háztartások pénzügyi egyensúlyát mérő mutató tavaly az év második felében nem változott jelentősen.

Az októberi, novemberi és decemberi havi fizetőképességi indexek átlagértéke 43,38, míg a harmadik negyedév átlagértéke 43,33 pont volt, azaz lényegében azonos szinten maradt. A vizsgált időszak végére, 2021 decemberében 46-os szinten állt az index, ami valamivel magasabb az éves átlagnál. Összességében tavaly év eleje óta nem változott jelentősen a lakosság fizetőképességi indexe – ismertette az Intrum.

A koronavírus-járvány csúcsát jelentő 2020-hoz viszonyítva ugyanakkor a múlt év minden negyedévében magasabb volt a lakosság fizetőképessége, a negyedik negyedévben éves viszonylatban 18 százalékos javulás figyelhető meg.

intrum

A fizetőképességi index korábban előrevetítette a GDP alakulását is, a mostani számok a követeléskezelő számításai alapján mintegy 4,7 százalékos növekedést jeleznek előre, kevesebbet, mint a 2021-es 6,7 százalékos emelkedés. Ugyanakkor a most várt növekedési ütem lassulásához vezethet, ha a járvány már elkezdődött negyedik hulláma a reméltnél súlyosabb méreteket ölt.

A követeléskezelő szerint a gazdasági növekedés mellett a háztartások pénzügyeit ebben az évben is alapvetően meghatározhatja az infláció. A nominális bérnövekedés önmagában nem tudja követni a tavaly decemberben 7,4 százalékra nőtt inflációt, ami negatívan hat a háztartások fizetőképességére, de az infláció a kisebb vállalkozások profitabilitását is veszélyezteti.

Rövid távon ugyanakkor javítja a háztartások fizetőképességét a 25 év alattiak szja-mentessége, a gyermeket nevelő szülők adóvisszatérítése és a nyugdíjemelések, amelyek összességében 1000 milliárd forinttal növelik a háztartások jövedelmét – mutatott rá az Intrum.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.