Jelentősen romlott a fogyasztói bizalom az EU-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 19 országot tömörítő eurózónában 2 ponttal, mínusz 6,8 pontra süllyedt a fogyasztói bizalmi index értéke novemberben. Elemzők kevésbé romló mutatóra, mínusz 5,5 pontra számítottak novemberre.

Az Európai Unió 27 tagállamában 2,1 ponttal, mínusz 8,2 pontra csökkent a fogyasztói bizalmi index értéke.

A koronavírus-járvány kirobbanását és terjedését kísérő mélyrepülés után áprilisban került először a hosszú távú átlag fölé a fogyasztói bizalmi index mindkét blokkban. Novemberben az unióban a járvány előtti szint alatt, az euróövezetben pedig közelében állt az index értéke.

Az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (DG ECFIN) által havi rendszerességgel közölt adat 23 ezer háztartás telefonos megkérdezésén alapul. A válaszadási skála mínusz 100 és 100 között mozog.

Az euróövezet GDP-jének több mint felét adja a lakossági fogyasztás.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Július elsején indul az otthonfelújítási program

Július elsején indul az otthonfelújítási program, hosszabb futamidővel és többféle tevékenységre igényelhető támogatás – közölte az Energiaügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.