Jól ment az OTP-nek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az OTP bankcsoport a második negyedévben 41,1 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el az első negyedévi 12,8 milliárd és a tavalyi második negyedévi 37,3 milliárd után – közölte a társaság gyorsjelentésében pénteken a BÉT honlapján.


A szép számok fő magyarázata a konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült jelentés szerint az, hogy a bank az első negyedévben már elszámolta a pénzintézeti különadó idei évet terhelő teljes, 29 milliárd forintos összegét, illetve a devizahitelek végtörlesztése kapcsán is jelentkezett még 1,8 milliárd forint veszteség. Ezzel szemben a második negyedévben a számviteli eredményt javította az OTP Bank egyedi mérlegében szereplő szerb és montenegrói leánybanki részesedések értékvesztésének 4 milliárd forintnyi pozitív adóhatása.

A korrigált adózott eredmény 37 milliárd forint volt a második negyedévben, 15 százalékkal kisebb az előző negyedévinél.

Az OTP Csoport első félévi adózott nyeresége a különadó és a deviza jelzáloghitelek végtörlesztésének negatív, illetve a részesedés értékvesztés adópajzsának pozitív hatásával együtt 53,9 milliárd forint, 28 százalékkal kisebb a tavalyi első félévi 74,5 milliárdnál, e tételek nélkül pedig 80,8 milliárd forint volt, ami 9 százalékkal marad el a bázisidőszak teljesítményétől.

A hitelportfólió minősége tovább romlott, a 90 napon túl késedelmes portfólió aránya 18,8 százalékra emelkedett, fedezettségük (76,6 százalék) a magas céltartalékképzés ellenére romlott az előző negyedévhez képest.

Az adózott eredmény 42 százaléka az első félévben a külföldi csoporttagoktól származott, amelyek összesen 34 milliárd forinttal járultak hozzá a konszolidált eredményhez, míg a bázisidőszakban 26,8 milliárd forinttal. A jelentés szerint az orosz, bolgár és szlovák eredmény jelentősen növekedett, a horvát kiegyensúlyozott, a montenegrói és a szerb teljesítmény javul, az ukrán és a román operáció veszteséges.

Az OTP Core (magyarországi alaptevékenység) 2012 második negyedévében bankadó nélkül 22,8 milliárd forintos adózott eredményt realizált, ami 6 százalékkal kisebb az előző negyedévinél; a féléves eredmény 47,1 milliárd forint, 25 százalékkal marad el a bázisidőszakétól. A 90 napon túl késedelmes hitelek aránya az első negyedévi 14,6-ról 15,8 százalékra nőtt. A hitelállomány éves szinten 9, az előző negyedévhez képest 1 százalékkal csökkent árfolyamszűrten, míg a betétállomány a retail kötvényekkel együtt éves szinten 7 százalékkal, az első negyedévhez képest 1 százalékkal mérséklődött.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)