Jól teljesít idén a budapesti részvénypiac az Equilor szerint


A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX szépen teljesít az idén, alulteljesítőből felülteljesítővé vált – ismertette az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője sajtóbeszélgetésen szerdán Budapesten.

Árokszállási Zoltán elmondta: az év eleji félelmekkel ellentétben érdemi emelkedéseket lehetett látni az idén, az európai és régiós részvényindexek nem drágák az árfolyam/nyereség arány (P/E) mutató alapján.

A BÉT vezető részvényei között a legjobb teljesítményt az OTP nyújtotta: olyan rekorderedményt hozott a bank, amire egyetlen elemző sem számított, a bankpapírral kapcsolatban a kép továbbra is pozitív. A Mol-t erőteljes adóprés alatt tartják – mondta, és indokoltnak nevezte az óvatosságot, a nyersolaj ára emelkedőben van, miközben a finomítói marzsok is emelkedésnek indultak. A Richter kiegyensúlyozott vállalat, a kisérletek a tervek szerint haladnak. A Magyar Telekom a tavaly megemelt osztalék miatt osztalékpapírként továbbra is vonzó lehet, a cég jó teljesítményt nyújtott az inflációt követő áremelés bevezetése miatt – tette hozzá.

Az energiapiaci részvények között érdemes körülnézni a vezető elemző szerint. A zöld átállás ellenére ezek a cégek sokáig nem lesznek megkerülhetők – vélekedett. A régiós részvénypiaci értékeltségek alacsonyak, a régió nem túlértékelt. A nagyot emelkedő tech-cégek papírjaiba egyre kockázatosabb lehet befektetni, a kevesebbet emelkedő és attraktívabb értékeltségű tech-cégeknél ez a kockázat kisebb lehet – mondta.

Kitért arra, hogy a feltörekvő piacokon Kína mellett vagy helyett India érdekesebb lehet, India átvette a „növekedési bajnok” címet Kínától. Az indiai gazdaság eladósodottsága kezelhető mértékű, a növekedést nem árnyékolják be a kínaihoz hasonló, az ingatlanszektorhoz köthető problémák. Az indiai részvénypiac nyáron új csúcson volt, idei teljesítménye mégis elmaradt a fejlett piaci teljesítménytől.

Buró Szilárd pénzügyi innovációs vezető az árupiacokról elmondta, hogy folytatódhat az olaj áremelkedése, a következő cél a 100 dollár lehet az északi-tengeri Brent nyersolaj hordónkénti ára esetében. Az aranyat stabil befektetési lehetőségnek tekintik, az árfolyam emelkedésének jelei megjelentek. Ezt a jegybanki vásárlások is segíthetik – jegyezte meg. Az alumínium kereslete vegyes képet mutat, miközben az elektromobilitásban fontos szerepe van. A jelenlegi árfolyamáról inkább felfelé várható elmozdulás, és a növekvő kereslet segítheti – mondta.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Mit mutat a 0,8%-os első negyedéves GDP növekedés a cégtrendben

Az idei év első negyedévében továbbra is tapasztalhatók a gazdaság gyengélkedésére utaló jelek a cégtrendben. A cégvilágot elsődlegesen jelenleg a cégalapítási kedv visszaesése jellemzi, kivéve a feldolgozóipar és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektort. Emellett megfigyelhető a cégbírósági eljárások számának mérséklődése. Az építőipar ugyanakkor továbbra is magas aktivitási szinten működik.

2024. május 8.

Bővült a forgalma és javult az eredménye a Vajda-Papírnak 2023-ban

ekord nagyságú profitot ért el, mind abszolút értékben, mind az árbevételhez viszonyítva Magyarország vezető higiéniai papírgyártója, a Vajda-Papír 2023-ban, így a várakozásoknak megfelelően kiemelkedő eredménnyel, forgalombővüléssel és jelentős eredményjavulással zárta a tavalyi évet. Vajda Attila, a cégcsoport alapító-ügyvezetője a szerint a kedvező eredmények mögött az energia árak mérséklődése, a termelékenységük javulása, valamint a cég energiaszükségletét csökkentő beruházások, az innovációk és az ennek köszönhetően a növekvő hatékonyság áll. Vajda Attila 2024-ben is forgalomnövekedésre és a jövedelmezőség további javulására számít, de a cégcsoportnak újabb kihívásokkal kell szembenéznie, ugyanis a 2023. második felétől a cellulóz árak lassú növekedésnek indultak, ami 2024 első negyedévében is folytatódott. 2024 első negyedéves eredményei hasonlóan alakultak, mint 2023 negyedik negyedévében, folytatva a pozitív trendet. A vállalatvezető beszámolt arról is, hogy a korábban lelassított beruházások felpöröghetnek, 2024-ben a cég külpiaci pozícióinak erősítését és újabb kapacitásnövelő beruházást terveznek, tovább javítva a cégcsoport közép- és hosszútávú kilátásait.