Jól teljesít idén a budapesti részvénypiac az Equilor szerint


A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX szépen teljesít az idén, alulteljesítőből felülteljesítővé vált – ismertette az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője sajtóbeszélgetésen szerdán Budapesten.

Árokszállási Zoltán elmondta: az év eleji félelmekkel ellentétben érdemi emelkedéseket lehetett látni az idén, az európai és régiós részvényindexek nem drágák az árfolyam/nyereség arány (P/E) mutató alapján.

A BÉT vezető részvényei között a legjobb teljesítményt az OTP nyújtotta: olyan rekorderedményt hozott a bank, amire egyetlen elemző sem számított, a bankpapírral kapcsolatban a kép továbbra is pozitív. A Mol-t erőteljes adóprés alatt tartják – mondta, és indokoltnak nevezte az óvatosságot, a nyersolaj ára emelkedőben van, miközben a finomítói marzsok is emelkedésnek indultak. A Richter kiegyensúlyozott vállalat, a kisérletek a tervek szerint haladnak. A Magyar Telekom a tavaly megemelt osztalék miatt osztalékpapírként továbbra is vonzó lehet, a cég jó teljesítményt nyújtott az inflációt követő áremelés bevezetése miatt – tette hozzá.

Az energiapiaci részvények között érdemes körülnézni a vezető elemző szerint. A zöld átállás ellenére ezek a cégek sokáig nem lesznek megkerülhetők – vélekedett. A régiós részvénypiaci értékeltségek alacsonyak, a régió nem túlértékelt. A nagyot emelkedő tech-cégek papírjaiba egyre kockázatosabb lehet befektetni, a kevesebbet emelkedő és attraktívabb értékeltségű tech-cégeknél ez a kockázat kisebb lehet – mondta.

Kitért arra, hogy a feltörekvő piacokon Kína mellett vagy helyett India érdekesebb lehet, India átvette a „növekedési bajnok” címet Kínától. Az indiai gazdaság eladósodottsága kezelhető mértékű, a növekedést nem árnyékolják be a kínaihoz hasonló, az ingatlanszektorhoz köthető problémák. Az indiai részvénypiac nyáron új csúcson volt, idei teljesítménye mégis elmaradt a fejlett piaci teljesítménytől.

Buró Szilárd pénzügyi innovációs vezető az árupiacokról elmondta, hogy folytatódhat az olaj áremelkedése, a következő cél a 100 dollár lehet az északi-tengeri Brent nyersolaj hordónkénti ára esetében. Az aranyat stabil befektetési lehetőségnek tekintik, az árfolyam emelkedésének jelei megjelentek. Ezt a jegybanki vásárlások is segíthetik – jegyezte meg. Az alumínium kereslete vegyes képet mutat, miközben az elektromobilitásban fontos szerepe van. A jelenlegi árfolyamáról inkább felfelé várható elmozdulás, és a növekvő kereslet segítheti – mondta.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).