Kevés itthon az offshore tőke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A külföldi jegyzett tőke aránya a cégekben Csehországban, Szlovákiában és hazánkban a legmagasabb regionális összevetésben. Az adóparadicsomokból származó tőke aránya Magyarországon alacsonynak számít – derül ki a Bisnode üzleti információszolgáltató adataiból.


A külföldi jegyzett tőke aránya a cégekben a közép-európai régión belül Csehországban, és Szlovákiában (40 %) és Magyarországon (32 %) a legnagyobb. „A befektetők kényelemesnek tartják az Európa szívében lévő területet. A gazdasági fejlettséget, a relatíve politikai stabilitást és a külföldi befektetések ösztönzése miatt Csehországot, Magyarországot és Szlovákiát megfelelő célpontnak tartják a külföldi befektetők. Másrészt azonban az új külföldi befektetések aránya alacsony, így a külföldi tőke ilyen nagy arányának oka a nagyszámú multinacionális vállalt a térségben, akik a válság ellenére nem hagyták el az országokat.” állítja Michal Řičař, a Bisnode Csehország elemzője a tanulmány eredményeiről.

Az úgynevezett adóparadicsomokból származó tőke aránya az összes külföldi tőkéhez viszonyítva Csehországban (43 %) valamint Szlovákiában (40 %) a legnagyobb, és a legalacsonyabb Magyarországon, Lengyelországban és Szlovéniában (kb. 15 %). Az adóoptimalizálás, a vagyonvédelem, a tulajdonosok anonimitása és a kevésbé nehézkes bürokrácia kulcsszerepet játszik az elemzésben szereplő országokban.” mondja Michal Řičař a Bisnode-tól. Hozzáteszi, hogy főleg Hollandia és Ciprus szerepel az élvonalban a befektetett külföldi tőke mértékében.

A legzártabb gazdaság a külföldi tőke arányának tekintetében Szlovénia, ahol az összes vállalkozás 96 százaléka tisztán belföldi kézben van. A lista Magyarországgal folytatódik (91 %), amit Lengyelország (84 %), Szlovákia (81 %) és Csehország követi (77 %).

A legnagyobb mértékben jelen lévő külföldi tőketulajdonosok Közép-Európában Németország, amit Ausztria, Ukrajna és Olaszország követ. Az egyes országok más-más jellemzőkkel rendelkeznek a külföldi tulajdonosok tekintetében. Csehország esetében a legtöbb vállalakozás orosz, német és ukrán tulajdonban van. A magyar cégek főleg ukrán, német, román és osztrák tulajdonban vannak. Lengyelországban is a legnagyobb arányú külföldi tulajdonos országként Németország jelenik meg. A holland és brit tőke is erősen képviselteti magát itt. A szlovák cégek esetén a külföldi tulajdonosok legnagyobb része magyar, cseh és osztrák. A szlovén cégeket erős kötelék fűzi a korábbi Jugoszlávia országaihoz, Ausztriához és Olaszországhoz.

A legnagyobb mennyiségű külföldi tőke az egyes országokba Hollandiából, Németországból és Ausztriából érkezik. Az egyes országok más-más jellemzőkkel rendelkeznek a külföldi tulajdonosok tekintetében. Az öt elemzett országból háromban (Csehország, Lengyelország, Szlovákia) a legnagyobb mennyiségű tőke Hollandiából érkezik, ami nagy arányban köthető a holding struktúra kialakításához és az adóoptimalizáláshoz. A németek a második legnagyobb befektetők Lengyelországban, Szlovákiában és Szlovéniában. Magyarország esetén nagy a szerepe a kanadai, brit és osztrák tőkének is.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. július 1.

Pénzt és energiát takarítunk meg a korszerűsítéssel – indul az Otthonfelújítási program

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány nagyjából 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.