Kevesebb saját márkás termék lehet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyártók eddig un. szűkített önköltségi árakat alkalmaztak saját márkás termékeiknél, amelyek így olcsóbbak voltak a más beszállítók által kínált, konkurens cikkeknél. Kormánypárti képviselők ennek az árelőnynek vetnének véget azzal, hogy a gyártókat valódi önköltségi árakat kellene alkalmazniuk.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyei fideszes és KDNP-s politikusok terjesztették az Országgyűlés elé a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvény módosítására tett indítványukat.

Az új törvényt még az idén elfogadnák, és a képviselői módosító javaslat értelmében tisztességtelen forgalmazói magatartásnak minősülne „a terméknek (…) a beszállító által számlázott átadási ára, illetve a kereskedő általi saját előállítás esetén az üzemi általános költségeket is tartalmazó önköltségi ára alatt történő forgalmazása” a végső fogyasztónak. Az újdonság az üzemi költségek beiktatása az önköltségi árba.

A képviselők javaslatukat azzal indokolják, hogy a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékeket előállító kereskedők meglétük óta „rendkívüli és indokolatlan versenyelőnyt élveznek” a többi terméket előállító vállalkozással szemben, mivel alapvetően nem a saját előállítású termékek kereskedelméből kell megélniük.

Az önköltségi ár alatti értékesítés tilalmának bevezetésével a törvény már korábban igyekezett gátat szabni annak a kedvezőtlen tendenciának, hogy a saját terméket előállító kereskedelmi láncok indokolatlan árelőnyt élvezzenek, ám kiderült, hogy a kereskedők a saját előállítású termékeik esetében az úgynevezett szűkített önköltséget alkalmazták. Ez nem tartalmazza az üzem működésével összefüggő költségeket – például az üzem világítását, fűtését, az ügyviteli költségeket -, így az nem mutatja ki a tényleges ráfordításokat, nem hasonlítható a beszállító vállalkozások teljes önköltségéhez. Ebből az következik, hogy a kereskedők a saját előállítású termékeiket a valós költségeknél olcsóbb fogyasztói áron forgalmazzák, és vevőcsalogatóként alkalmazzák azokat.

A Fidesz-KDNP-s javaslat szerint ezért az önköltségi árnak az általános üzemi költségeket is tartalmaznia kellene, ezzel „biztosítva az indokolatlan versenyelőny megszüntetését, a beszállítók védelmét”.

A törvénymódosítás a kihirdetését követő 10. napon lépne hatályba azzal, hogy a rendelkezését a hatálybalépés után esedékes szerződéses szolgáltatásokra kellene alkalmazni.

Forrás: A javaslat szövege


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Július elsején indul az otthonfelújítási program

Július elsején indul az otthonfelújítási program, hosszabb futamidővel és többféle tevékenységre igényelhető támogatás – közölte az Energiaügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.