Kiszámíthatatlan lenne a megállapodás nélküli Brexit


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Előre láthatatlan következményeket okozhat, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, és így elhagyná a világ legnagyobb egységes piacát – közölte a Budapesti Corvinus Egyetem docense, Gálik Zoltán.

Megegyezés nélkül évekig recesszióba szorulhat a brit gazdaság, amely a koronavírus-járvány miatt is megsínylette az elmúlt időszakot, termelési láncok szakadhatnak meg, és a szolgáltatások hozzáférése is nehezebbé válhat – mondta a szakértő az M1 műsorában.

Szerinte akkor van esély arra, hogy megállapodás szülessen, ha a következő egy-két napban befejezik a tárgyalásokat, utána ugyanis még végső formába kell önteni a megállapodás szövegét, le kell fordítani az EU hivatalos nyelveire, valamint el kell fogadnia az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is.

A tárgyalások fő kérdése most az európai versenyjog, amely nem engedi, hogy egy állam korlátlanul támogassa a piaci szereplőket. Ha az Egyesült Királyság eltér ezektől a szabályoktól, versenyelőnybe kerülhetnek az európai piacra szállító brit cégek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Negyedmillió fölött a budapesti albérletár

Tovább drágult a budapesti bérlakáspiac, az átlagos havi albérletár átlépte a negyedmillió forintos határt; eközben vidéken a tavalyi extrém áremelkedés után ellenkező trend rajzolódott ki: ott csökkennek a bérleti díjak.

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.