Krízis-üzemmódban a cégek: fontosabb a költségcsökkentés, mint a piaci részesedés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalati működési és üzletviteli költségek hónapról hónapra csak növekednek. Ez a jelenség már folyamatosnak és állandónak tekithető. A kiadások növekedésére a legnagyobb hatást az energia, a gáz, a fémek és más nyersanyagok árának emelkedése gyakorolja, mivel ezek a gyártási és szolgáltatási folyamatok alapját képezik. Az egyes költségkategóriák növekedése dominóként váltja ki más kategóriák növekedését, ha például nő a logisztikai szolgáltatások költsége, akkor az előbb-utóbb a teljes ellátási lánc, még a hulladékgazdálkodás költségeit is növelni fogja.

A folyamatos drágulást szinte már minden cég igyekszik valamilyen intézkedéssel, megszorítással kezelni, azonban általában ez a létszámleépítésnél és a marketingbüdzsé megnyirbálásánál nem jut tovább. A több mint 40 országban működő Expense Reduction Analysts költségoptimalizáló tanácsadó cég legfrissebb kutatása szerint a vállalatok tanultak a 2008-as válságból, mégsem tették meg a megfelelő lépéseket: a válaszadók 80%-a sajnálja, hogy anno nem készült fel időben a válságra. A sajnálat ellenére viszont most sem mondható felkészültnek a legtöbb vállalat: 81% szerint a következő 24 hónapban a költségoptimalizálás lesz a legkritikusabb, működést befolyásoló tényező.

Az elemző elmondta: „a vállalatok pénzügyi prioritásai jelentősen megváltoztak az elmúlt időszakban. Költségek, költségek, költségek. Minden korábbi prioritást kezd beelőzni a költségelemzés, még a kevésbé árérzékeny cégek esetében is. Minden gazdasági elemzés az irányba mutat, hogy 2023 a stagnálás éve lesz – vagyis a gazdasági növekedés még mélyebbre fog esni, míg a termelői árindex tovább nő. Mindez tovább gerjeszti az inflációt. A költségek növekedése középtávon is erősen érezhető lesz életünkben. Nagyon sok iparágban a jelenlegi költségnövekedést még tovább tudják hárítani a cégek az ügyfelekre, de ez egy idő után már nem fog menni a fizetőképes kereslet hiánya miatt. A beruházások és fejlesztések visszafogása megkezdődött, a következő lépés a cégek beszállítói szerződéseinek felülvizsgálata lesz.”

A pénzügyi szakemberek szerint az előttünk álló években azok a vállalatok élhetnek túl és kerülhetnek az iparáguk élére, amelyek okosan bánnak a költségeikkel, miközben maximálják a hatékonyságot és a munkaerő-megtartást.

Forrás: Expense Reduction Analysts sajtóközleménye


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.