KSH: nagyot esett az ipari termelés decemberben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ipari termelés 5,4 százalékkal nőtt tavaly az előző évi 3,5 százalék után – jelentette csütörtökön első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 1,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a novemberi 3,6 százalékos növekedést követően. Munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 3,7 százalékkal csökkent a termelés éves összevetésben.

Az előző hónaphoz viszonyítva decemberben 3,8 százalékkal visszaesett a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás.

A feldolgozóipari alágak csaknem felében csökkent a termelés volumene. A legnagyobb súllyal szereplő járműgyártásban jelentős visszaesés volt az előző év decemberéhez képest a novemberi 4,0 százalékos növekedés után, míg az első tizenegy hónapban 11,5 százalékkal nőtt a termelés. A számítógép-, elektronikai, optikai termék gyártásában -, ahol novemberben 8,8 százalékos és az első tizenegy hónapban 7,2 százalékos növekedést mért a KSH – lassult a növekedés üteme. Az élelmiszer-, ital- és dohánytermék gyártása továbbra is nőtt – közölte a KSH.

Decemberben sorozatban harmadik hónapja, az egész évet tekintve hatodszor csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest, ami négy éve nem fordult elő. Legutóbb 2015 novembere és 2016 márciusa között volt arra példa, hogy zsinórban két hónapnál hosszabb ideig csökkent az ipari kibocsátás havi összehasonlításban. A kiigazítatlan nyers adatok szerint a júniusi 1,2 százalék után decemberben másodszor maradt el tavaly a kibocsátás volumene az egy évvel korábbitól.

A decemberi adat csalódáskeltő, az első tizenegy hónapban a termelés 6,0 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakát. Az elemzők az egész évre ehhez közeli növekedési adatot vártak, bár egyúttal figyelmeztettek arra is, hogy az egész évben nagy kilengéseket mutatnak a havi adatok. A júniusi visszaeséssel szemben júliusban 12,0, szeptemberben pedig 11,1 százalékos kiigazítatlan éves növekedést mutatott a statisztika.

Az ipari termelés decemberi és egész éves részletes adatait jövő szerdán – február 12-én – közli második becslése alapján a KSH.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.