Lassult a gazdasági növekedés az EU-ban
Kapcsolódó termékek: Cégjogi kiadványok, Vállalati Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A magyar és a román gazdaság nőtt leginkább, míg a német és a svéd zsugorodott.
Jelentősen lassult a gazdasági növekedés az Európai Unióban és az euróövezetben is a második negyedévben. A már rendelkezésre álló adatok szerint a legerősebb gazdasági növekedést Magyarország érte el negyedéves és éves összevetésben is a június 30-án befejeződött három hónapban.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán közzétett második becslése szerint április-júniusban az előző negyedévhez képest szezonális kiigazítással 0,2 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) mindkét blokkban.
Az első negyedévben jóval erősebb ütemben – az euróövezet 19 tagállamában még 0,4 százalékkal, az unió 28 tagállamában pedig 0,5 százalékkal – bővült a gazdaság az előző három hónaphoz képest.
Éves bázison szezonális kiigazítással az euróövezetben 1,1 százalékkal, az EU-ban pedig 1,3 százalékkal nőtt a GDP az idei második negyedévben. Ez ugyancsak gyengébb ütem az első negyedévben mért 1,2, illetve 1,6 százalékhoz képest.
A második becslésben szereplő adatok teljes egészében megegyeznek a két héttel ezelőtt közölt első számokkal, és összhangban állnak az elemzői várakozásokkal.
A GDP-statisztika országokra lebontva még hiányos, hét országból – Észtország, Írország, Görögország, Horvátország, Luxembourg, Málta és Szlovénia – egyelőre nincs adat.
Negyedéves összevetésben Magyarország gazdasága nőtt a legerősebb, 1,1 százalékos ütemben. Románia a második, 1,0 százalékkal, majd Litvánia és Finnország következik, egyaránt 0,9 százalékkal. Csökkenést mértek Németországban (0,1 százalék), Svédországban (0,1 százalék) és Nagy-Britanniában (0,2 százalék), Olaszország gazdasága pedig stagnált.
Éves összehasonlításban Magyarország 5,1 százalékos GDP-növekedéssel vezeti a listát, majd Románia következik 4,6 százalékkal és Lengyelország 4,1 százalékkal. A legnagyobb euróövezeti gazdaságok közül Németország 0,4 százalékos, Franciaország 1,3 százalékos, Spanyolország pedig 2,3 százalékos növekedést ért el, Olaszország stagnált.
(MTI)