Leszállóágban az árak az unióban – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Unióban az átlagos inflációs ráta tavaly 1,5 százalékra süllyedt. A 2004 óta csatlakozott közép- és kelet-európai országok mezőnyében Magyarország mutatta ki a legnagyobb mértékű javulást: a ráta 4 százalékponttal csökkent a 2012-es értékhez képest.


Lefelé tartó trendet mutatnak az árak az Európai Unióban. A 2011-ben mért 3,1 százalék után 2012-ben 2,5 százalékon, tavaly pedig 1,5 százalékon állt az úgynevezett harmonizált fogyasztóiár-index (Harmonised Index of Consumer Prices – HICP). Az inflációs ráta az euróövezet átlagában némiképp még alacsonyabb, 2013-ban 1,4 százalékos volt.

Amint azt az Európai Központi Bank (EKB) friss éves jelentése megállapítja, a tavalyi kedvező folyamat elsősorban az energiaárak 2012 októberétől megfigyelhető drasztikus visszaesésével magyarázható. Jól jellemzi a helyzetet, hogy az árukat és szolgáltatásokat tartalmazó teljes HICP-kosárban 11 százalékos súllyal szereplő energiakomponens esetében az euróövezeten belül 2012 során még 7,6 százalékos áremelkedést regisztráltak, egy évvel később viszont csupán 0,6 százalékosat.

 

Ezt főként az amerikai dollárban számított olajárak zuhanása és az euró felértékelődése eredményezte. Szintén fontos tényezője a leszálló trendnek, hogy tavaly augusztustól az élelmiszerárak inflációja is viszonylag gyors mérséklődésnek indult, miután kifutott a zöldség- és gyümölcsárakat korábban felhajtó kedvezőtlen időjárási viszonyok hatása.

Az elmúlt év során az euróövezeten kívüli uniós tagállamokban is érdemben lassult az infláció, az átlagos ráta a megelőző évi 3,0 százalékról 1,9 százalékra mérséklődött. Egy némiképp más csoportot, a 2004 óta csatlakozott volt szocialista országok mezőnyét vizsgálva elmondható, hogy tavaly valamennyinél alacsonyabb rátát mértek, mint egy évvel azelőtt.

Ebben a körben messze Magyarország indult a legmesszebbről, ugyanakkor tavaly a legnagyobb előrejutást mutatta fel: a 2012-es 5,7 százalékhoz képest kereken 4 százalékpontot javított, így 1,7 százalékkal zárt. Ez nagyjából a középmezőnynek fel meg. A legrosszabb helyzetben Románia van, a maga 3,2 százalékos mutatójával (ott mindösszesen 0,2 százalékpontot sikerült egy év alatt ledolgozni), míg például Lettország 0,0 százalékkal dicsekedhet. Bulgária 0,4 százalékos indikátora ugyancsak figyelemreméltó.

Az élelmiszer- és energiaárak visszaesése Lengyelországban és Litvániában különösen nagy hatással volt az aggregált HICP-re, ezekben az országokban ugyanis a fogyasztói kosár viszonylag nagy arányát adják e szükségleti cikkek. Bulgáriában, Csehországban, Litvániában és Magyarországon a szabályozott árak csökkentése is sokat nyomott a latban. Az EKB elemzése szintén kiemeli, hogy hazánk esetében a szerény belföldi kereslet is hozzájárult a komoly javuláshoz.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Veszélyben a kulcsfontosságú nyersanyagok

A nulla nettó kibocsátású energiára való átálláshoz nélkülözhetetlen kritikus ásványok több mint 70%-át veszélyezteti az éghajlatváltozás – áll a PwC kilenc fontos nyersanyagot vizsgáló, éghajlati kockázatokról szóló jelentésében.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.