M&A-piac: jönnek a kínai befektetések


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szakértők növekedésre számítanak az európai kockázati tőke befektetési iparágban az M&A tranzakciók piacán, ugyanis biztosak abban, hogy a kedvező gazdasági kilátások ellensúlyozni fogják a Brexit hozta piaci bizonytalanságokat. A legnépszerűbb iparágak a magántőke bevonásos M&A tranzakciók esetében a gyógyszeripar, az üzleti és logisztikai szolgáltatások piaca, a technológiai szektor, valamint a média- és telekommunikációs iparágak. Emellett a kínai befektetők is élénken érdeklődnek az európai piac iránt, akik kedvező finanszírozási feltételeket tudnak kínálni. Ezek a főbb megállapításai a Roland Berger, „European Private Equity Outlook 2018” című, legújabb tanulmányának, amelyben Európa-szerte számos szektor magántőke szakértőjének véleményét kérdezték meg.

„Ígéretes kilátásokkal rendelkezik idén a kockázati tőke iparág, annak ellenére, hogy Európa legnagyobb M&A piaca, az Egyesült Királyság gazdasági bizonytalanságokkal küzd, köszönhetően a még mindig zajló Brexit tárgyalásoknak” – mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője. „Ennek ellenére az értékelési változók néhány esetben így is nagyon magasak voltak az elmúlt évben, amely azt jelenti, hogy a PE alapok még mindig nagyon vonzó befektetési célpontnak számítanak.” Ugyanis az alacsony kamatrátájú környezet könnyebben lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy hitelből finanszírozzák a felvásárlásokat.

A megkérdezett szakértők idén Európa-szerte Franciaországban számítanak a legerősebb PE aktivitásra, köszönhetően az ország üzlet-támogató politikájának. Spanyolországban és Portugáliában is jelentős növekedés lesz tapasztalható, habár alacsonyabb mértékben. Az európai lista végén Görögország és az Egyesült Királyság található, akik továbbra is a Brexit okozta piaci bizonytalanságtól szenvednek. A német piacon mérsékelt növekedés várható 2018-ban, köszönhetően a már jelenleg is magas szintű tranzakciós aktivitásnak. A megkérdezett szakértők 80%-a a gyógyszeripart nevezte meg a legvonzóbb szektornak, ezt követte az üzleti-, és logisztika szolgáltatások piaca 75%-kal, majd a telekommunikációs iparág következett 74%-kal. A legkevesebb felvásárlásra az energia (16%), az építkezési (14%) és a közlekedési (11%) szektorban számítanak. „A befektetők manapság azokat a biztos (az egész gazdaság változásait bíró) üzleti modelleket keresik, amik a gyógyszercégekre, és az egészségügyi vállalatokra igencsak jellemzőek” – magyarázta Schannen. „Mellettük még a technológiai cégek a legnépszerűbb célpontok.”

Több tőkekivonás, kevesebb felvásárlás

Idén a PE cégek arra is fókuszálnak majd, hogy eladják a már meglévő befektetéseiket ahelyett, hogy új felvásárlásokat hajtsanak végre. Ugyanis a meglévő befektetések megszüntetése (30%) a top prioritás az elmúlt évek két legnépszerűbb aktivitásával, az új befektetések szerzésével (25%) és a vállalati portfólió fejlesztésével (22%) szemben. A legfőbb oka a tőkekivonásnak a befektetéssel szemben a megemelkedett tőke-értékelési szint, amellyel kapcsolatban a szakértők 93%-a mondta azt, hogy a mostani többszörös kifizetések a jelenlegi akvizíciók esetében túl vannak értékelve.

A megkérdezett szakértők az akvizíciós források elsődleges célpontjaként a többségi családi tulajdonban lévő cégeket (58%) jelölték meg. Őket követik 54%-ban a másodlagos felvásárlások. A tranzakciós aktivitások mértékében a tavalyi évhez hasonlóan a legtöbb üzlet a kisvállalati szegmensben (100 millió euró értékig) és a középvállalati szegmensben (legfeljebb 500 millió euróig) valósulhat meg.

Kínai befektetők nagyobb léptékű felvásárlásokat terveznek

Számos iparág nagy örömére a kínai befektetők az elmúlt években növelték a PE befektetéseik mértékét Európában. „Jónéhány vállalat számára – különösen a kis- és középvállalkozások esetében – limitáltak a lehetőségek, hogy belépjenek a kínai piacra” – mondta Schannen Frigyes. „Ezért azok a kínai befektetők, akik képesek ajtót nyitni a kínai piacra, igen hasznosak tudnak lenni, nem beszélve a rendkívül kedvező pénzügyi feltételeikről” – emelte ki Schannen.

A kínai befektetők kifejezetten a tőke javakkal & mérnöki megoldásokkal foglalkozó vállalatokat (19%) célozzák meg. Őket követi a telekommunikációs és média technológiával foglalkozó iparág (17%), valamint az autóipar (14%), amely szektorokban már a tavalyi évben is számos kínai befektetők általi felvásárlásnak lehettünk szemtanúi.

Az aktív portfólió menedzsment a kulcs

A szakértők több, mint kétharmada osztozik azon az állásponton, hogy a priváttőke-iparág üzleti modelljében nagyobb elmozdulás várható az aktív portfólió menedzsment irányába. „Ahhoz, hogy PE vállalatok valós értéket tudjanak adni portfóliójuknak, aktívan részt kell venniük a döntéshozatali folyamatokban a vállalkozáson belül is, amivel a befektetők is tökéletesen tisztában vannak” – mondta Schannen.

Annak érdekében, hogy a vállalatok növelni tudják a befektetések értékét, a szakértők 22%-a szerint további bővítéseket fognak végrehajtani, míg a megkérdezettek 20%-a azon az állásponton van, hogy az értéknöveléshez digitalizációs vagy ipar 4.0 projekteket fognak futtatni. „A korábbaikhoz képest jelenleg sokkal gyakrabban emlegetik a digitalizációt, mint befektetési területet, amely a terület növekvő jelentőségét jelzi a PE vállalatok esetében.” – magyarázta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője.


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 25.

A Booking-botrány mélyére ás a Gazdasági Versenyhivatal

Még korántsem került pont a Booking-ügy végére. A Gazdasági Versenyhivatal augusztus 24-én indította el gyorsított ágazati vizsgálatát az online szálláshelyfoglalás és a szálláshely-szolgáltatás hazai piacán. A vizsgálati jelentéstervezet elkészítésének eredeti határideje 2023. szeptember 24-én járt volna le, de a hatóság ezt egy hónappal meghosszabbította, mivel a piaci folyamatok teljes feltárásához és értékeléséhez további időre van szükség.

2023. szeptember 25.

A pénzügyi csaló és változatos módszerei

Pénzügyi informatikai rendszer karbantartására hivatkozva egy férfi egy önkormányzati gazdasági ellátó szervnél csalárd belépést követően 47 millió forintot utaltatott át saját magának. Más esetben egy iskolánál hivatkozitt államháztartási ellenőrzésre. A Budapesti IX. Kerületi Ügyészség vádat emelt egy büntetett előéletű 34 éves férfival szemben, aki változatos módszerekkel csapott be másokat, és tett szert több tízmillió forintos haszonra – közölte a Fővárosi Főügyészség hétfőn.

2023. szeptember 25.

Júliusban a bruttó átlagkereset 559 100 forint volt, ez 2%-os reálbércsökkennést jelent

2023 júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 559 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 385 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).