Már blokkolhatja az illegális pénzügyi szolgáltatók honlapjait a jegybank
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a befektetők érdekeinek védelmében idén január közepétől ideiglenesen elrendelheti a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatók honlapjainak elérhetetlenné tételét.
Január 15-től lépett életbe a törvénymódosítás, amely alapján a jegybank, piacfelügyeleti eljárása alatt vagy azt követően ideiglenesen hozzáférhetetlenné teheti a jogosulatlan pénzügyi tevékenységeket népszerűsítő internetes honlapokat. Ilyen intézkedés akkor hozható, ha felmerült vagy bebizonyosodott annak gyanúja, hogy a honlap engedély vagy bejelentés nélküli pénzügyi tevékenység végzését segíti elő, és a befektetők érdekeit a honlapon elérhető információk veszélyeztetik – derül ki a jegybank közleményéből.
Az NMHH nyújt segítséget
A törvénymódosítás révén az MNB már a jogosulatlan tevékenységet áttekintő piacfelügyeleti eljárása alatt, egészen az eljárása lezárásáig blokkoltathatja az adott honlapokat. Ha jogsértést állapít meg, az MNB szükség esetén az eljárást lezáró döntését követően 365 napig elérhetetlenné tetetheti az adott weblapot, és ez az intézkedés további egy évvel meghosszpénzügyi szabbítható. Ha a jogosulatlan pénzügyi szolgáltató esetleg időközben új honlapon reklámozná szolgáltatásait, a jegybank haladéktalanul reagál és azokat is blokkoltatja.
A jogsértő honlap zárolásában az elektronikus hírközlési törvény, az MNB-törvény, illetve a két intézmény közötti együttműködési megállapodás alapján a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyújt segítséget. Az MNB ezzel kapcsolatos döntését az NMHH-nak küldi meg, amely azt végrehajtásra továbbítja az elektronikus hírközlési szolgáltatóknak.
Eljárási bírságot is kiszabhatnak
A jegybank emellett az ügyfelek védelme érdekében saját honlapján közzéteszi az elérhetetlenné tett honlapok listáját is, amint elrendelte azok blokkolását.
Az MNB döntései valamennyi hírközlési szolgáltatóra nézve kötelezőek. Ha valamelyik ilyen intézmény esetleg megsértené ezzel kapcsolatos kötelezettségét, azt a jegybank 1-5 millió forint eljárási bírsággal sújthatja. Az MNB honlapzárolási vagy azt megszüntető lépéseiről tájékoztatja a büntetőügy kapcsán érintett bíróságot, ügyészséget vagy nyomozó hatóságot is.
2020 és 2021 ősze között több mint 1,5 millió tájékoztató hirdetést tett közzé a legismertebb internetes keresőoldalon, közvetlenül az esetleges illegális pénzügyi szolgáltatók reklámjai közelében. A jegybanki akció révén az elmúlt csaknem másfél évben több mint 100 ezerrel több ügyfél ellenőrizte le az MNB honlapján, hogy jogosulatlan vagy legális pénzügyi hirdetést talált-e magának a világhálón.
(MTI)