Megbírságolta és feljelentette a jegybank az Atlantic GAM-t


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Nemzeti Bank 91 millió forintra bírságolta az Atlantic Global Asset Management S.A.-t (Atlantic GAM) és büntetőfeljelentést is tett ellene visszafizetendő pénzeszközök engedély nélküli gyűjtése miatt.

A jegybank pénteki közleménye szerint a társaság 1 éves lekötési idővel és 90-500 ezer euróig terjedő befektetési összegre heti 4-6 százalékos hozamot ígért és ezt interneten is hirdette, tevékenységét így 22 országot érintve végezte. Az eljárás során ugyanakkor nem bizonyosodott be, hogy az ügyfélpénzek befektetése érdekében a társaság ténylegesen bármiféle tőkepiaci kereskedést folytatott volna.

A társaság nem szerepel a jegybanki nyilvántartásokban, így engedélyhez vagy bejelentéshez kötött pénzügyi szolgáltatás végzésére Magyarországon nem jogosult -írták.

A bírság összegének megállapításához az MNB figyelembe vette, hogy az Atlantic GAM a jogszabályokat súlyosan és ismétlődően szegte meg, továbbá a befektetők védelmét biztosító személyi, tárgyi és technikai feltételekkel sem rendelkezett. Súlyosító körülménynek számított, hogy hamisan keltették a jogszerű működés látszatát  és a jegybank által előírt adatszolgáltatást sem teljesítették.

Az MNB a piacfelügyeleti eljárás akadályozása miatt a tevékenységet hirdető Questra mlm-rendszer egyik tagjára is kiszabott 400 ezer forint eljárási bírságot.

Közleményében az MNB arra is felhívta a figyelmet, hogy az offshore területek jogszabályai kevésbé védik a befektetők érdekeit és az itt bejelentett szolgáltatók ügyében a jegybank nem járhat el. Az MNB ezért az ilyen bejegyzésű társaságok ellenőrzését javasolja az ügyfeleknek a jegybanki nyilvántartásokban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Csökkent az AutoWallis árbevétele és nyeresége

Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Adózás utáni eredménye 1,48 milliárd forint lett, 70 százalékkal csökkent a tavalyi első negyedévhez képest – közölte a vállalat pénteken.

2024. május 17.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.