Megfordult az ingatlanpiac a Velencei-tónál is


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nyáron elérte csúcspontját a Velencei-tó környékén is az ingatlanpiac, és innentől kezdve lejtmenetbe váltott. A kedvezményes áfa kivezetése miatt a jövő sem tűnik igazán biztatónak. A kínálat tetejét az ötszáz-hatszázezer forintos négyzetméter áron mozgó újépítésű társasházak jelentik. A Velencei-tónál a legfelkapottabb település továbbra is Agárd és Gárdony.

„Valamikor a nyár eleje volt a fordulópont a Velencei-tó környékének ingatlanpiacán, amikor megszakadt az árak növekedése, mérséklődni kezdett az addigi forgalom. Nem átmeneti jelenségről van szó, mert a piac azóta sem talált magára, úgyhogy valószínűleg elértük az ingatlanpiaci csúcspontot, ahonnan lefelé vezet az út.” – derül ki dr. Kovács Csaba, a Balla Ingatlan Fejér megyei irodája vezetőjének szavaiból.

A szakértő úgy véli, hogy aki ingatlant akart venni, az már az elmúlt években vásárolt is, így mostanra kifulladt a vételi kedv. Sok újépítésű ingatlannal bővült az elmúlt években a piac, de itt is a telítődés jelei érzékelhetők. Elsősorban társasházi építések jellemezték a Velencei-tó környékét, ezeknél a négyzetméterárak 500-600 ezer forint környékén alakultak, és ezek az ingatlanok jelentik jelenleg a kínálat tetejét.

Ugyanakkor a legnagyobb kereslet a 15-20 millió forintos áron kínált, használt nyaralókra mutatkozik, de ilyen ingatlanok csak elvétve bukkannak fel a piacon. Ezek a használt házak jellemzően nem a legjobb állapotúak, általában felújítandó ingatlanokról van szó, azonban az árak miatt mégis csábítóan hatnak a vevőkre. A kínálatban viszont ennél alapvetően magasabb árfekvésű ingatlanokkal találkozunk a használt piacon is.

Jelenleg a túlárazottság mértéke 5-10 százalékra tehető az eladó ingatlanok körében, és ennek megfelelően az alku mértéke is 5-10 százalék környékén alakul, miközben átlagosan 4-6 hónapos értékesítési időkről beszélünk. Természetesen az előbb említett árkategóriába tartozó, tehát 15-20 millió forintért kínált házakból annyira csekély a kínálat, hogy ezek irányáron el is kelnek, így itt nem nyílik lehetőség alkura.

Az árat persze befolyásolja az ingatlanok elhelyezkedése: Agárd és Gárdony továbbra is a legfelkapottabb település a Velencei-tónál, de részben ide sorolható még Velence is, bár utóbbi érezhetően kevésbé keresett. Ezekre a településekre a jó közlekedés, a kiépült infrastruktúra és a szép környezet a jellemző. A némileg kedvezőtlenebb közlekedési adottságokkal bíró túlpart – ahol többek között nincs vasúti közlekedés, csak buszjárat – kevésbé keresett, annak ellenére, hogy lényegesen olcsóbb eladó ingatlanok találunk a kínálatban. Az árkülönbség 10-20 százalék a két oldal között.

Az ingatlanközvetítő szavaiból az is kiderült, hogy a vevők harmada egyébként hitelre vásárol, és általában a vételár 30-60 százalékát állják kölcsönből. A készpénzes befektetőknek viszont, akik kiadásra vásárolnának, nagyon lecsökkent a száma.

Pedig a kiadó lakások kínálata nagyon szűkös itt a Velencei-tónál, így akik keresnek, azok nem nagyon találnak maguknak megfelelő bérlakást. Pedig, mint a szakértő mondja, sokan nézelődnek folyamatosan a bérleti piacon, főleg azok, akik Székesfehérváron dolgoznak. A bérleti díjak 100-150 ezer forint környékén mozognak, melyért egy kisebb, kétszobás házat tudunk kivenni errefelé.

Ami pedig a jövőt illeti, Kovács Csaba szerint a legnagyobb hatással a kedvezményes áfa kivezetése lesz a piacra, melynek következtében jövőre magasabb árakra számíthatunk az újépítésű ingatlanoknál, ami tovább nehezíti a helyzetet, hiszen tovább mérsékli majd a vásárlási kedvet.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).