Mély gödörben a lakásépítések


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A két világháború közötti gazdasági válság éveiben és a II. világégést követő nehéz időkben sem épült olyan kevés lakás Magyarországon, mint az elmúlt két esztendőben. Az InfoTandem heti infografikája.


(Infografika: InfoTandem)

A két világháború közötti gazdasági válság éveiben és a II. világégést követő nehéz időkben sem épült olyan kevés lakás Magyarországon, mint az elmúlt két esztendőben. Pedig az évtized feléig még felívelés mutatkozott, ám onnantól a trend erőteljes csökkenésbe váltott. A tavaly felépített mintegy 13 ezer lakás már az egyharmadát sem érte el a 2004-es „csúcsnak”, s az amúgy is gyenge 2010-es adatot is 40 százalékkal alulmúlta. Az okok között egyértelműen a válság emelhető ki, amely az építőiparban az első között és nagyon keményen éreztette a hatását. Eközben szigorodtak a támogatott hitelfelvételek kondíciói, s a devizahitelezés is visszaszorult.

A KSH legfrissebb adatai azt vetítik előre, hogy a mélyrepülés az idén is folytatódik: az első félében felépült 4,5 ezer lakás 20 százalékkal kevesebb, mint amennyit a katasztrofális 2011-es esztendő hasonló időszakában mértek. Sőt, pozitív fordulatra a jelek szerint jövőre sincs esély, miután az idei első 6 hónapban csupán 4,9 ezer új lakásépítési engedélyt adtak ki, 17 százalékkal kevesebbet, mint tavaly ugyanilyenkor.

Egyébiránt az építkezések visszaesése a nyugat-dunántúli, a dél-dunántúli és az észak-magyarországi régiót, valamint Budapestet érintette leginkább. Módosul az építtetői kör összetétele is: 2011-ben az összes új lakásnak már csak egyharmadát jegyezték vállalkozások, s 63 százalékot tett ki a magánszemélyek aránya; az önkormányzatok részesedése továbbra is minimális.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

2024. első három negyedévében a közép- és kelet európai befektetési volumen mintegy 24%-kal nőtt éves szinten

A közép- és kelet európai (CEE) befektetési volumen 2024 első három negyedévében elérte az 5 milliárd eurót, ami éves szinten 24%-os növekedést jelent. Ez összhangban áll az európai és globális piacok fellendülésével a 2023 utáni lassulást követően. Az év végi volumenek elérhetik a 7–7,5 milliárd eurót, ami még így is körülbelül 30%-kal marad el a 10 éves átlagtól – derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.

2024. november 27.

Félmillió alá csökkenhet a cégek száma

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képes.

2024. november 27.

Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Most közzétett hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-től az UniCredit Bank az Ikon Plusz számlacsomagjában, a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a Mobil Aktív Plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.