Mélypont az utolsó negyedévben – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar gazdaság teljesítménye 1,7 százalékos visszaesést szenvedett el 2012-ben; a legnagyobb visszacsúszást a negyedik negyedév hozta. A teljes GDP folyó áron 28,3 ezer milliárd forintra rúgott. Az InfoTandem heti infografikájából az is kiderül, egy főre vetítve mire futná ebből.


Mind a négy negyedévben csökkent a bruttó hazai termék tavaly Magyarországon, az előző év azonos időszakához viszonyítva. A legnagyobb mértékű, 2,7 százalékos zsugorodást a KSH az utolsó három hónapban regisztrálta; a megelőző két negyedévben egyaránt 1,7 százalékos volt a mínusz, míg a január–márciusi periódusban „csupán” 0,6 százalékos gyengülés történt. Az év egészében 1,7 százalékos visszaesést mértek; ennek nyomán a tavalyi GDP értéke 28 276 milliárd forintot tett ki folyó áron. Ha ezt egyenlően elosztanánk a magyar polgárok között, akkor fejenkénti 2 millió 844 ezer forint jutna egy emberre. Vagyis – a csecsemőket is beleértve – mindenki vehetne belőle például egy városi kisautót, vagy éppenséggel 66 ezer tojást…

Szektoronként vizsgálódva, a leginkább drámai, 26,4 százalékos zuhanás a mezőgazdaságban következett be a negyedik negyedévben – igaz, ebben a viszonylag magas bázis is közrejátszott. Összességében az aszálykároktól sújtott agrárium a tavalyi visszaesésből 0,9 százalékpontért okolható. Ekkora mértékű növekedés-visszafogó hatást a megelőző fél évtizedben egyszer sem tapasztaltak az ágazatban.

A további szektorok közül a gyengén muzsikáló iparnál csak az építőipar teljesített rosszabbul: előbbi hozzáadott értéke 3,8 százalékkal, míg utóbbié 6,1 százalékkal apadt az utolsó negyedévben. Ehhez képest a szolgáltatások 0,9 százalékos visszacsúszása nem is tűnik soknak. Sőt, az információs, kommunikációs terület minden negyedévben bővülni tudott 3–4 százalékkal.

A GDP felhasználási oldalán a háztartások az utolsó három hónapban 1,4 százalékkal fogyasztottak kevesebbet a bázisidőszakinál. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 3,9 százalékkal esett vissza, míg a közösségi fogyasztás 1,7 százalékkal mérséklődött. Ezek eredőjeként a végső fogyasztás a negyedik negyedévben 1,0 százalékkal (az év egészében 1,7 százalékkal) zsugorodott.

A kilátások szempontjából súlyosabb körülmény, hogy a bruttó állóeszköz-felhalmozás ennél jóval látványosabban, 5,6 százalékkal zuhant. Ezen belül biztató jel viszont, hogy a feldolgozóipar beruházásai emelkedni tudtak. E téren kiemelkedett például a járműgyártás és a gépgyártás, míg egyebek mellett a szállításnál, a raktározásnál és a kereskedelemnél meredek esés mutatkozott. Összességében a bruttó felhalmozás az utolsó három hónapban 9,3 százalékkal, 2012 folyamán pedig kétszámjegyű mértékben, 11,5 százalékkal lett kisebb.

Az Európai Unió egésze sem zárta túl jól az esztendőt: a negyedik negyedévben a huszonhetek GDP-je – az Eurostat gyorsbecslése alapján – 0,6 százalékkal volt soványabb, mint egy évvel korábban. A 6 százalékkal zsugorodó görög gazdaság mellett a portugálok (-3,7 százalék) és a szlovének (-3,0 százalék) sem dicsekedhetnek, az olaszok pedig hozzánk hasonlóan 2,7 százalékos esést produkáltak. A másik oldalon a balti államok állhattak fel a dobogóra: a lettek 5,7 százalékos utolsó negyedéves növekedése messze kiemelkedik a mezőnyből, de a litvánok 4,1 százaléka és az észtek 3,4 százaléka is elismerésre méltó produkció.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.