Mérséklődik a gazdasági növekedés üteme
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A gazdaságot továbbra is az ipar, azon belül a járműipar és az elektronikai termékek gyártása húzza.
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2,7 százalékkal nőtt a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedést alapvetően az ipar teljesítményének bővülése okozta. Az első negyedévi 3,5 százalékoshoz képest mérséklődő növekedési ütem hátterében elsősorban a mezőgazdaság teljesítményének csökkenése áll – jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a második negyedévben 2,4 százalékos volt a gazdaság teljesítményének emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva az első negyedévi 3,2 százalékot követően.
Az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék volumene az idei második negyedévben a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévi 0,6 százalék után.
Idén az első félévben 3,1 százalékkal bővült a gazdaság a kiigazítatlan nyers adatok, illetve a naptárhatás kiszűrésével. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 2,8 százalékkal nőtt a GDP.
Az adatok ismertetetésekor Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője elmondta: a növekedésben az iparon belül a járműgyártás, illetve az elektronikai termékek gyártása volt a meghatározó.
Az ipar növekedése ugyanakkor kisebb mértékű volt, mint az előző negyedévben – közölte. A szolgáltató ágazatokban a rendelkezésre álló adatok alapján nincs jelentős eltérés az előző negyedévben tapasztalt tendenciákhoz képest – tette hozzá.
A növekedési ütem mérséklődésében szerepet játszott a mezőgazdaság teljesítményének csökkenése, amely már az első negyedévben is 11,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, amit részben megmagyaráz, hogy szezonális sajátosságok miatt a mezőgazdaságban az első negyedévben hozzáadott érték javarészt az év későbbi szakaszaiban realizálódik.
(MTI)