A vállalkozások továbbra is nagyon kedvezőnek ítélik meg az üzleti klímát a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) 2817 vállalati vezető válaszából összeállított konjunktúra vizsgálata szerint.
Az MKIK GVI konjunktúramutató 58,2 ponton állt 2019 áprilisában a 2018. októberi 55,5 pont után, az idei áprilisi érték az adatfelvétel kezdete, 1998 óta a legmagasabb.
A kamara közleményében kiemelte, a 2017 októbere óta tartó javuló tendencia folytatódott, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a jövőbeni üzleti helyzetre vonatkozó várakozások optimistábbá váltak az elmúlt fél év során.
A bizonytalansági mutató értéke egy ponttal csökkent az októberi értékhez képest, jelenleg 36 ponton áll, ez arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése egyöntetűbbé vált a legutóbbi adatfelvételhez képest.
A kedvező üzleti klímát leginkább a döntően, vagy részben külföldi tulajdonban lévő, a döntően exportáló, illetve az 50 főnél nagyobb méretű cégek jelzik, ezen cégek üzleti várakozásai a legkedvezőbbek – mutatták ki a felmérésben.
Ágazatok szerint leginkább az egyéb gazdasági szolgáltatások területén tevékenykedő cégek várakozásai váltak optimistábbakká 2018 októberéhez képest, ugyanakkor az ipari, az építőipari, valamint a kereskedelmi cégek továbbra is a szolgáltatóknál pozitívabban értékelik kilátásaikat.
Mind a jelenlegi, mind a várható üzleti helyzetet pozitívabban ítélik meg a vállalkozások, mint az előző fél évben, a jelenlegi üzleti helyzet mutatója 5 ponttal, a várható üzleti helyzeté pedig 6 ponttal javult 2018 októberéhez képest, a jelenlegi üzleti helyzet mutatója így most 55 ponton áll, a várható üzleti helyzeté pedig 49 ponton – közölte a kamara.
A gépberuházások várható volumene 34 ponton, míg az építési beruházásoké mínusz 4 ponton áll. Mindkét mutató esetében visszaesés történt októberhez viszonyítva, az építési beruházások várható volumene esetében 6, míg a gépberuházások esetében 2 ponttal csökkent a mutató az előző fél évi értékhez képest.
A megrendelések várható alakulásával kapcsolatban enyhén pesszimistábbakká váltak a vállalkozások: az előző fél évhez képest 2 ponttal csökkent a mutató értéke, így jelenleg 53 ponton áll – tájékoztatott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
Felszabadították a SZÉP-kártyát
2021. április 16.
Április 25-től a szálláshely, vagy a szabadidő zsebből is lehet költeni a vendéglátásra - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent rendeletből.
Visszafordított áfa a munkaerő-kölcsönzésben: maradtak kivételek
2021. április 16.
Az Európai Unió rendelkezésének megfelelően 2021. április 1-jei hatállyal megváltoztak a munkaerő-kölcsönzési szolgáltatások áfakezelési szabályai is és megszűnik a fordított áfa alkalmazásának kötelezettsége a legtöbb esetben.
GKI: Megugrott a fogyasztók bizalma
2021. április 16.
A fogyasztói bizalmi index áprilisban egyéves csúcsára, mínusz 24,5 pontra ugrott, de még jelentősen elmarad a járvány okozta zuhanást megelőző, 2020. márciusi mínusz 12,1 pontos szintjétől.
Közel 6 ezer milliárd forint készpénz tart otthon a magyar lakosság
2021. április 16.
A háztartások pénzügyi vagyona pedig tavaly mintegy 5500 milliárd forinttal gyarapodott, otthon pedig csaknem 6 ezer milliárd forint készpénzt tart otthon a magyar lakosság.
Szintet ugrottak az online vásárlások – infografika
2021. április 16.

Kiugró növekedést könyvelhetett el tavaly az e-kereskedelem, amely lényegében 3 évnyit ugrott előre. Az 52,5 millió tranzakcióért nettó 716 milliárd forintot fizettek, ami 45 százalékos felfutással egyenlő. Az InfoTandem infografikája.