Moody’s: nehezen fenntartható a magyar növekedési dinamika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar gazdaság robusztus növekedése, a maastrichti államháztartási tűréshatár betartása melletti kormányzati elkötelezettség és a külső sérülékenység ebből eredő jelentős mérséklődése támasztja alá Magyarország szuverén adósprofilját – áll a Moody’s Investors Service pénteken Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében.

A globális hitelminősítő „Baa3” szintű, befektetési ajánlású besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar államadósság-kötelezettségeket. Az osztályzatra stabil kilátás érvényes.

Pénteken bemutatott 29 oldalas tanulmányában a cég hangsúlyozta, hogy a külső sérülékenység mérséklődése a külső sokkokkal szembeni ellenállási kapacitást is erősítette. A Moody’s szerint ugyanakkor a magyar államadós-profilt terhelő tényezők között szerepel a még mindig meglehetősen magas államadósság-ráta, amely 2017 végén a hazai össztermék (GDP) 73,3 százalékának felelt meg.

A Moody’s várakozása szerint a magyar gazdaság erőteljes nominális növekedése ellenére jövőre is csak fokozatosan csökken az államadósság-ráta. A cég 2019-ben valamivel 70 százalék alatti GDP-arányos magyar államadósság-rátát vár, megjegyezve, hogy ez is jóval magasabb az azonos besorolási sávban szereplő más szuverén adósok jellemző értékénél.

A cég továbbra is a magyar gazdaság robusztus, jóllehet lassuló növekedését valószínűsíti. Pénteki előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék az idén 4,3 százalékkal, jövőre 3,4 százalékkal növekszik.

A Moody’s számításai szerint a magyar GDP-érték 2007 és 2013 között évente átlagosan 0,4 százalékkal csökkent, de a hazai kereslet élénkítését célzó szakpolitikai lépések és a kedvező külső környezet hatására 2014 és 2017 között éves átlagban 3,5 százalékkal nőtt.

Ezt a növekedési dinamikát azonban a szakképzettségi problémák és a térségi gazdaságokhoz mérve alacsony növekedési ütemű termelékenység miatt nehéz lesz fenntartani – véli pénteki országjelentésében a hitelminősítő.

A Moody’s közölte: e növekedési háttér, valamint a magyar gazdaság kitettsége a német autógyártóknak indokolja, hogy Magyarország gazdasági erejét a cég a „mérsékelt plusz” kategóriában tartja nyilván, egy fokozattal a „magas mínusz” értékelési szint alatt.

A Moody’s a külső növekedési kihívások között megemlíti, hogy várakozása szerint a legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságok csoportjába (G20) tartozó legfejlettebb ipari hatalmak átlagos GDP-növekedési rátája 2020-ban 1,4 százalékra lassul a 2017-2018-as időszakra várható 2,2-2,3 százalékos átlagról.

A magyar gazdaság növekedési kilátásait érinthetik emellett az autóipar potenciálisan kedvezőtlen fejleményei, köztük az amerikai importvámok.

A Moody’s a pénteki tanulmányban közölte: számításai szerint ha az Egyesült Államok 25 százalékra növeli a járművekre és a részegységekre kirótt importvámjait, a magyar gazdaság jövő évi növekedési üteme az alapeseti előrejelzésben szereplő ütemnél 0,1 százalékponttal alacsonyabb lenne.

Az amerikai importvámok önmagukban csak mérsékelt hatást gyakorolnak Magyarország szuverén adósprofiljára, ha azonban a globális kereskedelmi viszályok intenzívebbé válnak, és ez jelentős vámokat ró a jelenleginél is szélesebb termékkörre, valamint nem vámjellegű egyéb akadályokat emel a világkereskedelem elé, megterhelve a globális növekedést, az már erőteljesebb növekedési ellenszelet jelentene Magyarország és a szélesebb térség számára.

A Moody’s szerint ugyanakkor Magyarország költségvetési pozíciója erős. A cég előrejelzése szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 2,3 százalékra nő a tavaly mért 2,2 százalékról, ám 2019-ben 2 százalékra, 2020-ban 1,8 százalékra csökken.

A Moody’s a három globális piacvezető hitelminősítő közül egyedüliként tartja nyilván stabil kilátással a magyar államadós-osztályzatot, mivel a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings tavaly egyaránt felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a Moody’s besorolásával egyébként azonos magyar államadós-osztályzatainak kilátását.

A Fitch a térségről összeállított, e héten Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében közölte: a közép- és kelet-európai régióban Magyarországgal együtt összesen hét államadóst tart nyilván pozitív besorolási kilátással, és mivel e pozitív kilátások már tavaly óta érvényben vannak, ezeknek az országoknak az adósosztályzatairól 2019-ben valószínűleg döntés születik.

A Fitch Ratings kiemelte, hogy az általa pozitív kilátással nyilvántartott hét térségbeli államadóssal szemben mindössze egy ország – Törökország – szuverén besorolását terheli negatív kilátás.

A Fitch megfogalmazása szerint ez a megoszlás „felfelé ható minősítési lendületet ad” a térségnek 2019-ben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Kevesen ismerik, mégis sok banki ügyfél spórolhat vele, ha így utal

Az MNB legfrissebb adatai alapján 2024 első negyedévében több mint 136 ezer fizetési kérelemre indított azonnali tranzakció teljesült, közel 5,8 milliárd forint értékben. Ez 2023 azonos időszakához képest több mint 16-szoros, az előző negyedévhez képest pedig közel 3-szoros növekedés. A money.hu szakértője utánajárt, hogy ennek az egyszerű kiegészítő szolgáltatásnak a használatával mennyi pénzt spórolhatnak meg a banki ügyfelek.

2024. július 3.

Második lengyelországi kötvénykibocsátását hajtotta végre a Cordia

Második kötvénykibocsátását hajtotta végre a Varsói Értéktőzsde (WSE) Catalyst platformján a Cordia-csoporthoz tartozó Cordia Polska Finance, amely 120,4 millió zloty értékben adott el 3,5 éves futamidejű, változó kamatozású kötvényeket, amelyek mind az intézményi, mind a magánbefektetők körében népszerűek voltak – közölte a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia lakóingatlan-fejlesztő szerdán.