Most nőtt az infláció


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az 1,4 százalékos infláció még kicsit emelkedik, majd meredeken csökken az év hátralévő részében.


Szeptemberben 1,4 százalékos volt az éves infláció, az árszínvonal augusztushoz képest 0,5 százalékkal emelkedett – közölte honlapján a KSH.

Éves összevetésben az élelmiszerek az átlagosnál jobban, 1,7 százalékkal drágultak, és meglökte az inflációt a szeszes italok, dohányáruk 10,9 százalékos áremelkedése is. A szolgáltatások ára is az átlagosnál jobban, 3,3 százalékkal emelkedett: a 10 százalékos rezsicsökkenés mellett a helyi tömegközlekedés például 4,9 százalékkal drágult – derül ki a statisztikusok adataiból. Az inflációt a rezsicsökkentés mellett a tartós fogyasztási cikkek és a ruházkodás árának csökkenése szorította le.

Az auguszrtusi 1,3 százalékos adat után a várakozásokat meghaladónak nevezte az inflációs adatot Suppan Gergely, a Takarékbank makroelemzője az Adó online-nak eljuttatott gyorsértékelésében. Az inflációra a következő hónapokban ellentétes folyamatok lehetnek hatással: míg a banki szolgáltatások és a taxizás drágult, addig az élelmiszerárak estek. Így a következő hónapokban 1,5-1,6 százalék körüli inflációra számítunk, amit tovább mérsékel majd a háztartási energiaárak további, 11,1 százalékos csökkentése novembertől – írja a közgazdász. A Takarékbank decemberre 0,8, az idei év egészére 1,9, 2014-re pedig 1,6 százalékos inflációra számít.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.

2024. május 8.

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

A növekvő működési bevételeknek és a kontrollált költségeknek köszönhetően az egy évvel korábbinál jobb eredménnyel zárta az Erste Bank az első negyedévet: a működési eredmény 40 százalékkal 62,8 milliárd forintra, az adózott eredmény pedig közel 29 milliárd forintra nőtt az előző évi 6,3 milliárd forint profit után – jelentette be Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.