Nagyot esett a 100 legnagyobb vállalat piaci tőkeértéke


A világ 100 legnagyobb vállalatának piaci tőkeértéke 11%-kal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest, ami 2009 óta a legjelentősebb visszaesés. Ebben a helyzetben még Európa teljesített a legjobban: egyedüli régióként sikerült növelnie piaci kapitalizációját a kihívásokkal teli globális makrogazdasági környezet ellenére. Az első öt vállalat – az Apple, a Microsoft, a Saudi Aramco, az Alphabet és az Amazon – sorrendje változatlan maradt – derül ki a PwC legfrissebb globális elemzéséből.

A világ 100 legnagyobb vállalatának piaci tőkeértéke 11%-kal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest, ami 2009 óta a legjelentősebb visszaesés. Ebben a helyzetben még Európa teljesített a legjobban: egyedüli régióként sikerült növelnie piaci kapitalizációját a kihívásokkal teli globális makrogazdasági környezet ellenére. Az első öt vállalat – az Apple, a Microsoft, a Saudi Aramco, az Alphabet és az Amazon – sorrendje változatlan maradt – derül ki a PwC legfrissebb globális elemzéséből.

A PwC idén is elkészítette Global Top 100 companies elemzését, amely a piaci tőkeértékük alapján rangsorolja a vállalatokat. Az eredményekből kiderül, hogy a világ 100 legnagyobb vállalatának piaci kapitalizációja 2023-ban 11%-kal – közel 3,8 ezer milliárd dollárnak megfelelő összeggel – csökkent 2022 azonos időszakához képest, amely a 2009-es globális pénzügyi válság óta a legnagyobb visszaesés (-39%).

A fiskális politika folyamatos szigorítása, a magas infláció, valamint az Egyesült Államok és az európai bankszektor körüli bizonytalanság okozta kihívásokkal teli makrogazdasági környezet világszerte súlyosan érintette a részvénypiacokat. A globális 100-as toplista legjelentősebb szereplője, az Egyesült Államok tapasztalta a legnagyobb visszaesést, ugyanakkor részarányát tekintve megőrizte első helyét a listán, megelőzve Szaúd-Arábiát és Kínát. Európa minden régiónál jobban teljesített: a 2022-es 10%-ról 13%-ra növelte részvételét 2023-ban a globális 100-as toplistán, és ezzel a regionális lista második helyére lépett előre.

Európa jobban teljesít, de az USA megőrizte domináns részarányát

Az amerikai vállalatok, – melyek az összesítésben szereplő cégek 70%-át teszik ki – megőrizték domináns részarányukat a globális 100-as toplistán annak ellenére, hogy 12%-os (év/év), azaz 3 ezer milliárd dollárnak megfelelő csökkenést szenvedtek el. Európa volt az egyetlen régió, amely növekedett – 9,5%-kal –, míg Kína és régiói 7,3%-kal, a világ többi része pedig 26,3%-kal esett vissza a 2022-es év azonos időszakához képest.

A globális 100-as toplistán szereplő területek közül csak kevésnek sikerült növelnie a piaci kapitalizációját az év során. Az egyedüli olyan területek, amelyek növekedést könyvelhettek el, Európában voltak, ami az új belépők és a hasonló piaci kapitalizációnövekedés együttes hatásának köszönhető. Az egyes országok szintjén Franciaország 2023-ban a negyedik helyen (980 milliárd dollár) lépett be az első ötbe, felváltva Svájcot (765 milliárd dollár), és megelőzve az ötödik helyen álló Egyesült Királyságot (852 milliárd dollár). Az országok közötti rangsorban a kétszámjegyű csökkenés ellenére az USA (-12%), Szaúd-Arábia (-18%) és Kína (-11%) megőrizte pozícióját az első három helyen – ezek az egyedüli olyan országok, amelyek együttes piaci tőkeértéke meghaladta az ezer milliárd dollárt.

A kulcsfontosságú ágazatok visszaestek, miközben a technológia megőrizte legnagyobb iparági részesedését

Az összes kulcsfontosságú iparág piaci kapitalizációja csökkent, élen a fogyasztói szektor azon szegmensével, amibe a nem alapvető szükségleti cikkek tartoznak (-23%). A kommunikációs szolgáltatások (-18%), a pénzügyi szektor (-11%) és az energiaipar (-10%) szintén a visszaesők között szerepel. A piaci kapitalizáció teljes csökkenésének több mint felét (56%) a pénzügyi és a fogyasztói szektor nem alapvető cikkekből álló ágazata tette ki. Annak ellenére, hogy 2023 első negyedévében a technológiai szektor fellendült, éves szinten összességében 8%-ot esett a piaci tőkeértéke, ami tíz év óta az első csökkenés az ágazatban a piaci kapitalizációt tekintve. Mindemellett tovább növelte részesedését 2023-ban (a 2022-es 27%-ról 28%-ra), így továbbra is az első helyen szerepel a globális 100-as toplistán.

„Elemzésünk széles körű rálátást biztosít a világgazdaságot mozgató aktuális trendekre és a globális részvénypiacok legjelentősebb dinamikáira. Az elmúlt év kihívásokkal teli piaci körülményei egyértelműen hatással voltak a világ legnagyobb vállalataira is. A legtöbb ágazatban 2023 első negyedévében tapasztalt fellendülés és az európai vállalatok növekedése azonban óvatos optimizmusra ad okot” – kommentálta az eredményeket Polacsek Csaba, a PwC Magyarország Üzleti tanácsadás üzletágának cégtársa.

A rangsor nagyrészt stabil maradt, az Apple megtartotta első helyét

A 100-as toplistába idén nem került be közvetlen belépő elsődleges nyilvános kibocsátás, azaz Initial Public Offering (IPO) révén, ami összhangban van a globális IPO-piac visszafogott helyzetével. Kilencvenegy vállalat 2022 márciusától megőrizte pozícióját a 2023-as listán – így a rangsorban 2023-ban nagyobb stabilitás tapasztalható, mint az előző évben. Az első öt vállalat – az Apple, a Microsoft, a Saudi Aramco, az Alphabet és az Amazon – sorrendje változatlan maradt, de tíz év óta először mindannyiuk piaci kapitalizációja csökkent, ami a teljes piaci kapitalizáció-csökkenés 50%-át tette ki idén.

Forrás: PwC Magyarország


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A magyar kartelljog fejlődéséről szervezett szakmai konferenciát a GVH

A kartelljog hazai fejlődését járta körül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által életre hívott Magyar Compliance Akadémia (MCA) második rendezvénye. A szakmai esemény keretében a GVH szakértői és hazai jogi szakértők vitatták meg a kartelljog témakörét, kiemelten fókuszálva a jogterület fejlődésére – tájékoztott csütörtökön a versenyhatóság.