Nagyot nőtt a kiskereskedelmi forgalom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

5,7 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom júniusban, derül ki a KSH második becsléséből. A csomagküldő és internetes kiskereskedelem 34 százalékkal bővült


Októberben is a nem élelmiszer jellegű termékeket árusító iparcikküzletek forgalma nőtt a legnagyobb, 9,7 százalékos ütemben, az élelmiszerek eladása 3,1 százalékkal, az üzemanyagoké 7,1 százalékkal nőtt a naptárhatással korrigálva.

A nem élelmiszer-kiskereskedelemben az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 15 százalékkal, a könyv, számítástechnika, egyéb iparcikk üzletekben 13 százalékkal, a bútor, műszakicikk-üzletekben 10 százalékkal, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben pedig 8,8 százalékkal nőttek az eladások az előző év azonos időszakához képest. A forgalom volumene ugyanakkor 0,3 százalékkal csökkent a használtcikk-üzletekben, és 4,2 százalékkal a textil-, ruházati és lábbeli üzletekben.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési mennyisége 3,2 százalékkal, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,8 százalékkal nőtt.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 8,2 százalékkal bővültek.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 3,7 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem  27 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést – közölte a KSH.

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

Októberben az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 925 milliárd forint volt. A forgalom 45 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 39 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka pedig az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

Az év első tíz hónapjában a kiskereskedelmi forgalom – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4,5 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,2 százalékkal nőtt az értékesítés.

(MTI)

Ezzel a várakozásokat lényegesen meghaladó ütemben nőtt és idei legjobb eredményét érte el a kiskereskedelmi ágazat májusban. A második becslésben a KSH 5,4-ről 5,5 százalékra javította a naptárhatástól megtisztított májusi adatot a július 5-én kiadott első becsléshez képest. Az élelmiszer forgalmat 2,6 százalékos növekedésről lefelé, az iparcikk eladások emelkedését 9,8 százalékosról fölfelé korrigálta a naptárhatástól megtisztított adatok között.

A második becslésben a KSH 5,4-ről 5,5 százalékra javította a naptárhatástól megtisztított májusi adatot a július 5-én kiadott első becsléshez képest. Az élelmiszer forgalmat 2,6 százalékos növekedésről lefelé 2,3 százalékra, az iparcikk eladások emelkedését 9,8 százalékosról 10,3 százalékosra fölfelé korrigálta a naptárhatástól megtisztított adatok között. 

Legjobban a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben nőtt a forgalom 10,3 százalékkal az áprilisi 4,6 százalékos növekedés után. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyesboltokban 15,4 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk üzletekben 13,8 százalékkal, a bútor-, műszaki cikk árusító helyeken 6,9 százalékkal.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 3,3 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 26,6 százalékkal emelkedett.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,3 százalékkal nőttek az eladások. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,8, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,6 százalékkal nőtt.

Az üzemanyag értékesítés pedig 4,3 százalékkal emelkedett 

Az év első öt hónapjában a kiskereskedelmi forgalom volumene naptárhatástól megtisztított adatok szerint 3,5, a nyers adat szerint 3,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét.

(MTI)

2016. júniusban az előző év azonos időszakához viszonyítva, az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 5,7%-kal nőtt. (A második becslés adata megegyezik az első becslésben közölt adattal.)

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,4%-kal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,7, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,5%-kal nőtt.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene 9,7%-kal emelkedett. Növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (15%), a bútor-, műszakicikk- (9,5%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-, és az iparcikk jellegű vegyes- (egyaránt 6,4%), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben (3,3%). A forgalom volumene csökkent a használtcikk-üzletekben (–7,5%).

Az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 34%-kal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 3,6%-kal nőtt.

Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 3,6%-kal nőttek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.