NGM: a piac jól reagált a zárva tartásra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A piac követte a vasárnapi pihenőnappal járó változásokat: a magyar kiskereskedelemben munkaerőhiány van, amire a szektorban működő cégek béremeléssel reagálhatnak – mondta Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán hétfőn.


Lenner Áron Márk arra a felvetésre, hogy az Auchan átlagosan tíz százalékkal emelte a dolgozói béreket, és verseny indult az áruházláncok között a munkaerőért, az M1-en elmondta: pozitív, hogy a piac is lekövette a változtatásokat, vagyis nem igazolódtak be a vasárnapi pihenőnappal kapcsolatos, elbocsátási hullámot jósoló várakozások. A piaci realitás ezzel szemben az, hogy a magyar kiskereskedelemben nem munkaerő-felesleg, hanem munkaerőhiány van, főleg az ország nyugati régióiban és Közép-Magyarországon – mondta.

A helyettes államtitkár bízik abban, hogy a többi piaci szereplő követi az Auchan példáját. Úgy vélte, ez az első lépése lehet egy béremelési hullámnak a kiskereskedelmi szektorban.

Használja a Bérszámfejtés Navigátort!

Közel 60 adójogi, társadalombiztosítási és munkajogi alapfogalom naprakész magyarázatát teszi elérhetővé, folyamatábraként feldolgozva. Az ábrákból egy kattintással elérhetőek a kapcsolódó kommentárok, iratminták.

Rendelje meg most >>

Lenner Áron Márk a hétfőn publikált kiskereskedelmi adatokkal kapcsolatban kiemelte: az augusztusi 4,7 százalékos növekedéssel folytatódott a kiskereskedelmi növekedés 26 hónapja jellemző trendje. Jelezte: a leginkább augusztusban tevődik át a kiskereskedelem forgalma a szolgáltatószektorba, hiszen ekkor vannak  a legtöbben szabadságon, nem feltétlenül otthonukhoz közel költenek.

A helyettes államtitkár szerint a 4,7 százalékos növekedés az Európai Unió élvonalát jelenti. Rámutatott: az augusztusi magyar infláció – amely nulla százalék volt – stabilitást jelez, és azt mutatja, hogy a gazdaság jó erőben van,  az infláció pedig kiszámítható pályán halad. Negatív kockázatot jelent azonban, ha a mostani alacsony olajárak felfelé indulnak – tette hozzá.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Áprilisi növekedés az építőiparban: Mit jelent a csökkenő cégszám

Az építőipar stabilizációja irányába mutat az idei év első négy hónapjának gazdasági teljesítménye. Kísért a múlt, további cégszámcsökkenés májusban, közel ezerrel kevesebb vállalkozás az idei évben. A cégalapítási kedv mélyponton, az elmúlt hat év legalacsonyabb aktivitása az első 5 hónapban.

2024. július 4.

160 milliárd forintos pályázati felhívás várható – érdemes felkészülni!

A Niveus Consulting Group szerint a K+F pályázatokra rendelkezésre álló források akár már 2025-ben elfogyhatnak, ezért a cégeknek érdemes minél előbb pályázniuk az innovációs projektekre. A pályázatok iránti érdeklődés rendkívüli, ezt jelzi, hogy a „2024-1.1.1-KKV-FÓKUSZ” pályázatot hat nap alatt le kellett zárni, mert a támogatási igények kétszeresen meghaladták az 50 milliárd forintos keretösszeget.