Nőtt a vállalati bizalom a régió iránt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tovább erősödött a vállalati bizalom a közép- és délkelet-európai (CSE) régióban: a cégvezetők négyötöde szerint stabilizálódik vagy javul országuk gazdasági helyzete. A vállalatok 37 százaléka tervez akvizíciót a következő egy évben, míg közel felük bővítené munkatársai számát – derül ki az EY legfrissebb Tőkebizalmi Barométeréből.


„A visszaesést és stagnálást követően a tranzakciós aktivitás az élénkülés jeleit mutatja. A régió gazdaságának javuló megítélése az akvizíciós tevékenységre is kedvezően hat. Az idei évet a nagyobb üzletkötések jellemezték, azonban a következő 12 hónapban várhatóan a közepes méretű ügyletek fogják meghatározni a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacát” – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások Üzletágának vezető partnere.

A közel 200 cégvezető bevonásával tíz közép- és délkelet-európai országban, köztük Magyarországon készült felmérés szerint a döntéshozók 46 százaléka javulást tapasztalt saját országa piacán. A megkérdezett vállalatvezetők 44 százaléka a felvásárlásokkal és összeolvadásokkal kapcsolatos tranzakciók további bővülésére számít az elkövetkező 12 hónapban. A cégek 37 százaléka tervez akvizíciót, ami több mint ötven százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi értékhez képest.

Az áfa-kötelezettség keletkezésének időpontja és a teljesítés helye

Áfa kiskönyvtárunk negyedik része két kucsfontosságú területet dolgoz fel: az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjára vonatkozó szabályokat, illetve a teljesítési hely szabályrendszerét. A kiadvány a jogszabályi rendelkezések részletes, magyarázatokkal tűzdelt ismertetésén túl számos példával segíti a jogalkalmazókat.

További információ és megrendelés >>

A közép- és délkelet-európai régió reménykeltő gazdasági kilátásai a foglalkoztatási kedvre is kedvező hatással vannak. A válaszadók 46 százaléka bővítené a következő egy évben munkatársai számát és mindössze 11 százalékuk fontol leépítést.

Az alaptevékenységük megerősítésére és az innovációra fókuszálnak a döntéshozók

Az akvizícióra készülő vállalatok nem kockáztatnak, elsősorban az alaptevékenységüket erősítő tranzakciókat részesítik előnyben.

A megkérdezett cégek kiemelt figyelmet szentelnek a kutatás-fejlesztési tevékenységük megerősítésére. A vállalatok ötöde számára a tranzakciók új technológiákhoz való hozzáférésre vagy szellemi jogok megszerzésére irányulnak.

A növekedést szem előtt tartva a cégvezetők továbbra is költséghatékonyságra és a működési költségek csökkentésére törekszenek okulva a gazdasági válság alatt szerzett keserű tapasztalatokból. A régiós kutatás válaszadói nem számítanak a gazdaság vagy a pénzügyi rendszer váratlan visszaesésére, azonban komoly veszélynek tartják a geopolitikai kockázatokat.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. július 1.

Pénzt és energiát takarítunk meg a korszerűsítéssel – indul az Otthonfelújítási program

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány nagyjából 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.