Nőtt az euróövezeti GDP a negyedik negyedévben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kissé emelkedett a bruttó hazai termék a negyedik negyedévben az euróövezetben az előző negyedévhez mérve – közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden, előzetes adatok alapján.

Az Eurostat második becslése szerint az első becsléssel összhangban a tavalyi negyedik negyedévben szezonális kiigazítással 0,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék az euróövezetben, és nem változott az Európai Unióban. A harmadik negyedévben 0,3 százalékos volt a növekedés negyedéves összevetésben mindkét régióban.

Az egy évvel korábbival összevetve szezonális kiigazítással az euróövezetben 1,9 százalékkal, az EU-ban 1,8 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. A harmadik negyedévben az euróövezeti éves növekedés 2,3 százalékos, az uniós pedig 2,5 százalékos volt.

A negyedik negyedévi előzetes adatokkal számolva naptári és kiigazítással a tavalyi éves GDP-növekedés az euróövezetben 3,5 százalékos, az EU-ban 3,6 százalékos volt.

A negyedik negyedévben a legnagyobb, 3,5 százalékos negyedéves GDP-növekedést Írországban regisztrálták. Lettországban 0,3 százalékos, Spanyolországban és Portugáliában 0,2 százalékos volt a GDP-növekedés a negyedik negyedévben az előző negyedévihez képest. A legnagyobb mértékű, 1,7 százalékos negyedéves csökkenést Litvániában mérték, Ausztriában 0,7 százalékos, Svédországban pedig 0,6 százalékos esést regisztráltak.

A tavalyi negyedik negyedévben a GDP minden uniós tagállamban nőtt éves összehasonlításban Svédország és Litvánia kivételével, ahol 0,6 százalékkal, illetve 0,4 százalékkal csökkent.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.