Online pénztárgép: már kérhető mentesség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem internetkapcsolat kell a NAV és az online pénztárgépek összekötéséhez, és a mentességet kapó cégeknek is új típusú pénztárgépeket kell majd használniuk – derül ki a NAV közleményéből.


Ha az adózó pénztárgépe az elektronikus hírközlő hálózat hiánya miatt nem tud online kapcsolatba lépni a NAV szerverével, akkor egyedi mentesítés iránti kérelemmel fordulhat az adóhatósághoz. A kérelem illetékmentes, és március 20-tól benyújtható – olvasható a NAV közleményében.

Finom részletek

A mentesség csak az online adatszolgáltatásra szól, az online kapcsolatra képes, új típusú pénztárgép használatának kötelezettsége alól nem ad felmentést – figyelmeztet a NAV.

A NAV felhívja a boltosok figyelmét arra is, hogy az online adatszolgáltatáshoz nem internet-kapcsolat szükséges; ha az üzletben működnek a mobiltelefonok, minden valószínűség szerint a szükséges adatkapcsolat a kassza és a NAV között létrehozható. Az ehhez szükséges lefedettség meglétéről a mobilszolgáltatók adnak felvilágosítást.

Az ügymenet

Az egyedi mentesítés iránti kérelmet a PTGM nevű nyomtatványon kell benyújtani papír alapon a kérelmező székhelye szerint illetékes NAV megyei, vagy fővárosi adóigazgatóságához, vagy elektronikusan az Ügyfélkapun keresztül.

A nyomtatványon az adózó azonosító adatain túl meg kell adni azt a pénzátvételei helyet (a pénztárgép üzemeltetési helyet), amelyre az adózó az egyedi mentesítést kéri, valamint azt is, hogy az elektronikus hírközlő hálózat mikortól és miért nem érhető el.

Az adózó kérheti azt is, hogy a NAV engedélyezze számára, hogy online kapcsolattartásra képes pénztárgépét a napi zárást követően legalább 1 órára úgy helyezze el, hogy az elektronikus hírközlő hálózaton keresztül elérhető legyen.

Az egyedi mentesítés megadásáról vagy a kérelem elutasításáról a NAV 30 napon belül határozatban dönt, minden esetben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) állásfoglalása alapján. Az NMHH vizsgálja meg, hogy az adott helyen az elektronikus hírközlő hálózat elérhető-e. A kérelmet az adóhatóság akkor is elutasítja, ha az elektronikus hírközlő hálózat külső antennával, vagy más műszaki megoldás alkalmazásával elérhető, és ez nem jelent aránytalan terhet az adózó számára.

Amennyiben az NMHH szakhatósági állásfoglalása a kérelemben foglaltakat megerősíti, a NAV az egyedi mentesítést 1 évre megadja, melynek kezdő napja az engedélyező határozat jogerőre emelkedésének napja. A mentesség meghosszabbítható, viszont vissza is vonható, ha az NMHH szakhatósági állásfoglalása alapján az elektronikus hírközlő hálózat elérhetővé válik.

Jelenteni kell

A kérelem benyújtása és elbírálása közötti időszakban az adózó a pénztárgép Adóügyi Ellenőrző Egységében (AEE) tárolt adatokat CD/DVD lemezre, illetve ezekkel funkcionalitásában megegyező, egyszer írható optikai adathordozóra köteles menteni, és ezeket havonta, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig el kell küldenie a székhelye, ennek hiányában a telephelye szerint illetékes adóhatóságnak.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 16.

2024-ben már nem elég egy-egy marketing eszközben gondolkodni

Mások mellett Balogh Levente, a Szentkirályi ásványvíz alapítója, Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója és Huszár Viktor, a Teqball társalapítója is előadást tart az idei Maximum Web és Marketing Konferencián, ahol a résztvevő vállalkozók elsősorban a sikeres cégvezetés és online működés megvalósításához gyűjthetnek hasznos tudást a leghitelesebb példaképektől.