Parragh László: a kamara javaslatára segített a kormány a vállalkozásoknak Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kamara számos javaslatot tett a koronavírus miatti válságkezelésre, a gazdaság újraindítására – hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az MKIK elnökségi ülésén.

A kormány a kamara kezdeményezésére 2021-ben és jövőre is mérsékelte a kis- és középvállalkozások (kkv) iparűzési adóját, és mindkét évre befagyasztotta a vállalkozásokat terhelő helyi adókat – emelte ki a kamara elnöke.

Úgy vélte, még mindig jelentős hatása van a munkabértámogatásnak, és az éttermeket működtető vállalkozásokon a korlátozó intézkedések alatt segített a kiszállított termékekre vonatkozó 5 százalékos áfa. A kamara javaslatára a kormány lehetővé tette a Széchenyi Pihenő Kártya (Szép-kártya) minden alszámlájáról történő fizetési lehetőséget 2022. szeptember 30-áig.

100 milliárd keret az MFB-től

Parragh László felidézte, az MKIK februári gazdasági évnyitóján a miniszterelnök felkérte a kamarát, hogy gyűjtse össze a gazdasági szereplők javaslatait a koronavírus-járvány okozta gazdasági problémák megoldása, az újraindítás felgyorsítása érdekében.

A kamarai munkacsoport javaslatára kérték és elérték, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) százmilliárd forint keretet adjon a vállalkozásoknak, a vállalkozásfejlesztési célú uniós források felhasználását előbbre hozzák, és a kifizetést felgyorsítsák. A Széchenyi Kártya Programban speciális hitelkonstrukciókat vezettek be, 2021 júliusától a Kavosz elindította Széchenyi Kártya GO! programot.

kamara

A gazdaság újraindításáért felelős operatív törzs a kamara aktív közreműködésével segítette a táv- és az otthoni munka bevezetését, a munkahelyteremtő bértámogatás bürokráciájának csökkentését. Javasolták, de nem valósult meg a közjegyzői díjak csökkentése a vállalkozásoknál.

A bérmegállapodásban is közreműködtek

Parragh László szólt arról is, hogy a kormány kamarai javaslat alapján lehetővé tette a jelentős károkat szenvedő vállalkozásoknak a hitelmoratórium meghosszabbítását 2022 júniusig.

A kamara aktívan közreműködött a 2022. évi bérmegállapodás létrejöttében, a minimálbér és a garantált bérminimum megemelésének fedezetére a vállalkozások kompenzációt kapnak, jövőre a szociális hozzájárulási adó 15,5 százalékról 13 százalékra csökkent, megszűnik az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, a kedvezményei beépülnek a szociális hozzájárulási rendszerbe. Az adórendszer finomra hangolásával jövőre 10 százalékra csökken a kisvállalati adó kulcsa.

Az MKIK kibővített elnökségi ülésén megköszönték a fiatal szakmunkások szakmai versenyét szervezők eredményes munkáját, amit jelez az is, hogy a magyar csapat az idén az EuroSkills bajnokságon hatodik helyezést ért el.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Az ipari termelés és az építőipari termelés volumene is csökkent

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a nyers és munkanaphatástól megtisztított adat között az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.

2024. május 15.

A nyolcadik legnagyobb bankká nőtte ki magát a Gránit Bank

A Gránit Bank 19 milliárd forintos adózott eredménnyel, konszolidált szinten 21,6 milliárd forintos nyereséggel zárta a tavalyi évet, a mérlegfőösszeg alapján pedig mára Magyarország nyolcadik legnagyobb univerzális bankjává vált – tájékoztatott a pénzintézet

2024. május 15.

A Duna House közzétette az osztalék végleges mértékét

Duna House Holding Zrt. kedden közzétette a 2023. év után fizetett osztalék végleges mértékét, amely szerint egy darab „A” sorozatú törzsrészvényre 125,21 forint bruttó osztalékot fizet az osztalékra jogosult részvényeseknek.