Parragh László: a kamara javaslatára segített a kormány a vállalkozásoknak Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kamara számos javaslatot tett a koronavírus miatti válságkezelésre, a gazdaság újraindítására – hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az MKIK elnökségi ülésén.

A kormány a kamara kezdeményezésére 2021-ben és jövőre is mérsékelte a kis- és középvállalkozások (kkv) iparűzési adóját, és mindkét évre befagyasztotta a vállalkozásokat terhelő helyi adókat – emelte ki a kamara elnöke.

Úgy vélte, még mindig jelentős hatása van a munkabértámogatásnak, és az éttermeket működtető vállalkozásokon a korlátozó intézkedések alatt segített a kiszállított termékekre vonatkozó 5 százalékos áfa. A kamara javaslatára a kormány lehetővé tette a Széchenyi Pihenő Kártya (Szép-kártya) minden alszámlájáról történő fizetési lehetőséget 2022. szeptember 30-áig.

100 milliárd keret az MFB-től

Parragh László felidézte, az MKIK februári gazdasági évnyitóján a miniszterelnök felkérte a kamarát, hogy gyűjtse össze a gazdasági szereplők javaslatait a koronavírus-járvány okozta gazdasági problémák megoldása, az újraindítás felgyorsítása érdekében.

A kamarai munkacsoport javaslatára kérték és elérték, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) százmilliárd forint keretet adjon a vállalkozásoknak, a vállalkozásfejlesztési célú uniós források felhasználását előbbre hozzák, és a kifizetést felgyorsítsák. A Széchenyi Kártya Programban speciális hitelkonstrukciókat vezettek be, 2021 júliusától a Kavosz elindította Széchenyi Kártya GO! programot.

kamara

A gazdaság újraindításáért felelős operatív törzs a kamara aktív közreműködésével segítette a táv- és az otthoni munka bevezetését, a munkahelyteremtő bértámogatás bürokráciájának csökkentését. Javasolták, de nem valósult meg a közjegyzői díjak csökkentése a vállalkozásoknál.

A bérmegállapodásban is közreműködtek

Parragh László szólt arról is, hogy a kormány kamarai javaslat alapján lehetővé tette a jelentős károkat szenvedő vállalkozásoknak a hitelmoratórium meghosszabbítását 2022 júniusig.

A kamara aktívan közreműködött a 2022. évi bérmegállapodás létrejöttében, a minimálbér és a garantált bérminimum megemelésének fedezetére a vállalkozások kompenzációt kapnak, jövőre a szociális hozzájárulási adó 15,5 százalékról 13 százalékra csökkent, megszűnik az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, a kedvezményei beépülnek a szociális hozzájárulási rendszerbe. Az adórendszer finomra hangolásával jövőre 10 százalékra csökken a kisvállalati adó kulcsa.

Az MKIK kibővített elnökségi ülésén megköszönték a fiatal szakmunkások szakmai versenyét szervezők eredményes munkáját, amit jelez az is, hogy a magyar csapat az idén az EuroSkills bajnokságon hatodik helyezést ért el.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.