Pénzügyekben a netre hagyatkozunk – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ritkán és akkor is főleg az internetről informálódunk, ha pénzügyekről van szó, tanácsadóhoz még mindig kevesen fordulnak, mielőtt elhelyezik valahol a pénzüket. Pedig a megtakarítani tudók aránya emelkedik. Az InfoTandem infografikája.


A magyarok jóval több mint fele nem rejti véka alá, hogy a pénzügyi kérdéseket illetően csak elvétve próbál tájékozódni, csaknem egyharmaduk pedig soha egy lépést nem tesz ezen a téren. Mindössze egytizednyien vannak, akik hetente olvasnak cikkeket, vagy hallgatnak híreket ebben a témában – derült ki a Budapest Alapkezelő és az NRC idén májusi, az internetező felnőtteket kérdező felméréséből. Aki bármilyen szinten tájékozódik, az javarészt a neten teszi mindezt. A barátok és családtagok, illetve a pénzügyi tanácsadók egyaránt egyötödös arányt képviselnek az ilyen-olyan befektetési döntéseket segítő információforrások között.

Pedig a pénzügyi tájékozottságra egyre nagyobb szükség lenne, mert ismét emelkedő trendre váltott a megtakarítani tudók aránya. Míg a 2013-as megkérdezéskor még csak a nagykorú netezők egyharmada számolt be erről, addig a friss felméréskor immár az 55 százalékuk. Nyilván nem függetlenül a fent jelzett tájékozatlanságtól, sokan továbbra is készpénzben tartják (18 százalék), illetve lekötés nélkül parkoltatják a megtakarításaikat a folyószámlájukon (27 százalék). A valódi befektetési eszközök terepére még mindig kevesen bátorkodnak; befektetési alapokkal például 8 százalék próbálkozik. Bankbetétről, illetve megtakarítási számláról 12 százalék, folyószámlán történő lekötésről 10 százalék számolt be.

Pozitív elmozdulásra utal viszont, hogy arra a kérdésre, mibe fektetnének be egymillió forintot, a tavalyi 63 százalék után ma már 70 százalék választana valamilyen befektetési jellegű megtakarítást. A legtöbben, 15 százaléknyian, állampapírt vásárolnának, 13 százalék pedig az ingatlanokra voksolna.

Utóbbi forma szempontjából nem igazán szerencsés, hogy a hazai megtakarítók meglehetősen türelmetlenek: ha a befektetés nem hozza a várt eredményt, egyötödük azonnal, további egyharmaduk pedig néhány héten belül áthelyezi máshová a pénzét. Mindössze 9 százalék vár egy évnél tovább, mielőtt változtatna a befektetés formáján.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Július elsejéig lehet jelentkezni a Családbarát Munkahely pályázatra

Az idei évtől kis-, közép- és nagyvállalatok, költségvetési, civil és egyházi szervezetek is jelentkezhetnek a Családbarát Munkahely pályázata, amivel szinte a munkáltatók teljes spektrumát sikerült lefedni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára, Beneda Attila az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

2024. június 24.

Konszolidáció és az Excel: Mikor éri meg szintet lépni?

Az utóbbi években kétségkívül soha nem látott módon felértékelődött a vállalatok alkalmazkodóképessége az új, illetve változó körülményekhez. Ráadásul ennek az alkalmazkodásnak a kulcsa sokszor a gyorsaság és a rugalmasság. A vállalatoknak emiatt folyamatosan értékelniük kell meglévő rendszereiket, folyamataikat, és ez alól nem jelentenek kivételt a konszolidációs, illetve csoportbeszámolási rendszerek sem. A PwC szakmai cikke:

2024. június 21.

A kisgyermekes szülők érdekében indított versenyfelügyeleti eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.