Vasárnaptól megvásárolhatók a jövő évi autópálya-matricák
Idén is megvásárolhatók december 1-jétől a jövő évre érvényes éves országos és vármegyei autópálya-matricák – közölte a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ).
Kapcsolódó termékek: Cégjogi kiadványok, Vállalati Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Bár a pénzügyi vezetők digitális kompetenciája nő, a vállalatok pénzügyi folyamatait és eszközeit érintő, eddig elért változásokkal kevésbé elégedettek a szakemberek. Miközben új készségekre és munkamódszerekre, az adatok erejének kiaknázására, valamint a pénzügyi funkciók stratégiai megerősítésére van szükség ahhoz, hogy azok valós időben támogassák, mérjék és megmutassák egy társaság teljesítményét.
Akadályok a transzformáció útjában
Soha nem volt még akkora szükség adatalapú betekintésre és gyors forgatókönyv-modellezésre a döntéshozatal támogatása érdekében mint napjainkban – derül ki a 2023-as PwC Magyarországi Pénzügyi Vezetői Felmérésből. Bár a CFO-k 84%-a folyamatosan vizsgálja a belső érintettek érdekeit, mindössze 28%-uk érzi úgy, hogy a többi vezető jól érti a pénzügyi terület működését, kihívásait és látja az általa előállított értéket. Márpedig ez komoly akadálya a változásnak, hiszen a folyamatos egyeztetések jelentős energiákat vesznek el olyan, erőteljes feladatnövekedéssel járó témákról, mint az új szabályozásoknak való megfelelés (ld. globális minimumadó, ESG) és a bizonytalan gazdasági környezetből fakadó kockázatkezelés. Az előző évhez képest azonban még erősebb akadályként jelenik meg a költségek csökkentésére (2023: 75%, 2022: 62%), valamint a megfelelően képzett munkatársak megszerzésére és megtartására (2023: 75%, 2022: 64%) irányuló nyomás.
Szűk költségvetés és szakemberhiány
Bár kis mértékben bizakodóbbak a CFO-k, mint voltak 2022-ben (a tavalyi 96% helyett idén 85%-uk tart a bizonytalan gazdasági környezettől), de a céljaik elérésében változatlanul akadályozza őket a megfelelő szakemberek hiánya (71%), a projektekre allokált szűk költségvetés (71%) és a szervezet lassú reakcióideje (69%).
A megkérdezettek a szigetszerű működést (63%), a riportok elkészítésének és elemzésének erőforrásigényét (53%), valamint a folyamatszemlélet hiányát (47%) továbbra is kiemelt problémának látják a napi működés során. Az előrejelzést, illetve a kockázatok megfelelő kezelését ma leginkább likviditástervezéssel (88%), a kintlévőségek kezelésének (63%) és az ellenőrzési funkcióknak a fejlesztésével (62%), valamint preventíven az üzleti partnerek átvilágításával (61%) támogatják. A közeljövő tervei között a többségnél valamilyen új, rugalmas tervezési módszer bevezetése (59%), illetve az adatalapú előrejelzési modellek kiépítése szerepel.
Átalakuló pénzügyi csapat – avagy képzés nélkül nincs transzformáció
„A jövőben jóval nagyobb fókuszt kell kapjon a csapat átalakítása és fejlesztése. Aki „megspórolja” az új működési struktúra kialakítását, ott még 5 év múlva is az adatok előállításával, feldolgozásával és riportolásával telik majd a pénzügyi csapat munkaidejének döntő része” – hangsúlyozza Balogh Roland, a PwC tőkepiaci és számviteli tanácsadásért felelős igazgatója, a felmérés vezetője.
A szakember szintén kiemeli, hogy ugyanazokat a képességeket hiányolják csapatukból a CFO-k, mint előző évben: informatikai ismeretek, innovációs készség, változáskezelési és projektmenedzsment kompetenciák – amelyek hiánya már rövidtávon is a változás komoly akadályai lehetnek.
A jövőbeni csapat struktúráját illetően a CFO-k továbbra is a hagyományos számviteli feladatokért felelős munkatársak létszámának csökkenését és a döntéstámogató/elemző képességek térnyerését várják, ami összességében a pénzügyi funkció létszámbővülését vetíti elő a vállalatok többségénél. Ezt elsősorban a cég növekedésével (62%), az új feladatok átvételével (56%), valamint az új képességek megszerzésével (50%) indokolták.
Dinamikus pénzügyi adattáblák – hol vagytok?
Habár a CFO-k 53%-a érzi úgy, hogy komfortos az új technológiákkal, 70%-uk még mindig statikus eszközöket és formátumokat használ a rendszeres vezetői riportok elkészítéséhez. A megkérdezett cégeknek már csaknem háromnegyede (70%) alkalmaz felhőalapú megoldásokat és komplex vizualizációs eszközöket (65%), de elenyésző azok aránya (12%), akik valamilyen RPA-n (Robotic Process Automation – robotizált folyamatautomatizálás), illetve mesterséges intelligencián (9%) alapuló eszközt használnak.
Balázs Gábor, a PwC cégtársa szerint a pénzügy transzformációjához új készségekre és munkamódszerekre van szükség, amelyek támogatják a vállalatot a folyamatos alkalmazkodásban. „Kiemelten fontos a legjobb gyakorlatok figyelemmel kísérése ahhoz, hogy a pénzügyi vezetők a cég stratégiájához leginkább illeszkedő jövőbeni funkciókat alakíthassák ki. Az adatok erejének kiaknázása, a pénzügyi funkciók stratégiai megerősítése és a pénzügyi szakemberek képzése olyan értékeket szabadíthat fel a szervezetben, amely a technológia által vezérelt transzformációval a pénzügyi vezetők sikertörténete lehet” – érvel a szakember.
Módszertan: 2023 nyarán a PwC szakemberei több mint 100 magyarországi pénzügyi vezetőt kerestek fel, hogy egy online kérdőívben osszák meg véleményüket, várakozásaikat a kihívásaikról, csapatuk létszámának alakulásáról, munkatársaik készségeiről és az automatizáció terjedéséről a pénzügyi funkcióban. A kutatás ötödik alkalommal készült el Magyarországon.
Forrás: PwC sajtóanyaga
Idén is megvásárolhatók december 1-jétől a jövő évre érvényes éves országos és vármegyei autópálya-matricák – közölte a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ).
Közzétették az ESG törvény újabb módosításának tervezetét, amely jelentős egyszerűsítéseket ígér a vállalkozások számára a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésének területén. A változások – a módosító törvény elfogadása esetén – a kihirdetés után 30 nappal lépnének hatályba, míg a módosult bírságolási rendelkezések csak 2026-tól válnának alkalmazhatóvá. A javaslat által bevezetni kívánt legfőbb változtatásokról a DLA Piper Hungary készített összefoglalót.
Az évtized végéig több mint 85 millió betöltetlen álláshely lesz világszerte, és ezt szinte minden cég megérzi majd. A legnagyobb kihívás tehát nem az, hogy a robotok elveszik az állásunkat, hanem hogy nincs elég elérhető és képzett munkatárs, hogy betöltse azokat – véli Dr. Tóth Ágnes, Prohuman Zrt. vezérigazgatója. Az ország vezető HR-szolgáltatójának első embere szerint az AI szerepe nőni fog, de ez pozitív hatással lesz a munka világára, sőt, gyorsíthatja a HR emberközpontúbbá válását. A legtöbb magyar vállalkozásnak továbbra is a megfelelő munkatársak megtalálása és megőrzése jelenti a legnagyobb kihívást, és bár a konjunktúra és dekonjunktúra hullámai átmenetileg növelhetik vagy csökkenthetik a munkaerő iránti keresletet, ez a kihívás várhatóan hosszú távon is velünk marad. És nem csak Magyarországon – a demográfiai változások miatt világszerte ez lesz a helyzet.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!