Pesszimisták a magyarok – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A makrogazdaság állapotát és saját anyagi helyzetüket is a magyarok értékelik a legkevésbé pozitívan a négy visegrádi ország lakosai közül – derül ki a Tárki friss kutatásából. Távolabbra tekintve némileg bizakodóbbnak számítunk, de optimizmusunk gyengül. Az InfoTandem heti infografikája.


A visegrádi négyek polgárai közül egyedül a lengyelek látják többé-kevésbé pozitívan országuk gazdasági helyzetét. Ők sem különösebben vidámak ettől: 2012 nyarán kevesebb, mint egynegyedük nyilatkozott úgy, hogy jó, vagy éppenséggel nagyon jó lenne náluk a helyzet. Ez azonban így is lényegesen magasabb, mint a csehek és a szlovákok 6 százalékos értéke, a magyarokról nem is beszélve. Nálunk ugyanis lényegében senki nem vélekedett így az ezerfőnyi – reprezentatív mintát alkotó – megkérdezettből. A Közép-Európai Véleménykutató Intézetek Csoportja (Central European Opinion Research Group – CEORG) kutatási együttműködésében 2004 óta zajlik ez a rendszeresen frissített kutatás, amelyben a magyar oldalt a Tárki képviseli. Figyelemreméltó, hogy régiós utolsó helyünk lényegében a felméréssorozat kezdete óta stabil.

Árnyaltabb a kép, ha a saját anyagi helyzetükről kérdezik az embereket. E tekintetben a lengyelek még elégedettebbek, a csehek viszont itt – a maguk 44 százalékával – beelőzik északi szomszédjukat. A makrogazdasági szituáció értékeléséhez képest a magyarok is elégedettebbek valamelyest, de a helyzetüket minimum jónak gondolok aránya így is egyszámjegyű marad, s ezzel változatlanul sereghajtónak számítunk.

Érdekes képet mutatnak a várakozások, ahol valamelyest kiegyenlítődik a mezőny. Csehországban és Szlovákiában nem igazán látnak változásra utaló jeleket országos szinten, Lengyelországban viszont egy éves időtávon egyértelműen borúlátóbb a lakosság: 14–15 százalék számít csak arra, hogy jövő nyáron jónak vagy nagyon jónak gondolja majd országa, illetve saját háztartása anyagi helyzetét. Ami Magyarországot illeti, egyéni szinten nem látszik előrelépés, ám a gazdaságot illetően még nem halt el végleg a remény – a lakosság 13 százaléka abban bizakodik, hogy jóra fordulhat az ország sora. Igaz, a trend kedvezőtlen: 2010 elején még 20 százalék nyilatkozott ugyanígy, s az érték azóta folyamatosan romlik.

Korábbi infografikáink:

A jobb szállodák népszerűbbek

Alig keresnek kevesebbet a nők

Mély gödörben a lakásépítés


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.