Próbaidő kikötése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Új dolgozót felvéve gyakran kötnek ki próbaidőt a felek. Előnyös megoldás nem csak a foglalkoztatónak, de a dolgozónak is. Ha nem teljesülnek az előzetes elvárások, akkor viszonylag könnyen meg lehet egymástól szabadulni.

A próbaidővel kapcsolatos legfontosabb tudnivaló, hogy az kizárólag a munkaszerződésben és a munkaviszony létesítésekor köthető ki. Jogellenes tehát, ha bizonyíthatóan a munkába lépés napját követően kötnek a felek olyan munkaszerződést, amelyben próbaidő is szerepel. A munkába lépést követően tehát a próbaidő kikötését már nem lehet pótolni. A próbaidő ellenben nem csak a határozatlan, de a határozott időre szóló munkaviszony esetén is alkalmazható.

A próbaidő a Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint fő szabályként harminc napra szól. Így, ha a felek a munkaszerződésben próbaidőt kötnek ki, de annak az időtartamát nem határozzák meg, akkor 30 naposnak kell tekinteni. Kollektív szerződés, illetve a felek ellenben ennél rövidebb vagy hosszabb, de legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt is megállapíthatnak. Fontos tudni továbbá, hogy a próbaidő meghosszabbítás tilos.

A próbaidő lényege abban fogható meg leginkább, hogy annak ideje alatt a munkaviszony azonnali hatállyal, indokolás nélkül bármikor megszüntethető. Az azonnali hatályú, indokolás nélküli megszüntetés lehetőségével akár a munkáltató, akár a dolgozó élhet. Különösen előnyös lehet a próbaidő a dolgozó számára akkor – mutat rá az Mt-hez fűzött kommentár – ha egyszerre több álláslehetőségre is pályázott és a próbaidő tartama alatt máshonnan kedvezőbb ajánlatot kapott, hiszen így azonnal elvállalhatja és betöltheti az új munkakörét.

Az azonnali hatályú megszüntetés jogi szempontból nem felmondásnak minősül, éppen ezért nem érvényesülnek a felmondáshoz kapcsolódó korlátozások és tilalmak sem. Ez azt jelenti, hogy az azonnali hatályú, indokolás nélküli munkaviszony megszüntetésre akár a keresőképtelenség ideje alatt is sor kerülhet.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.