PwC: Tajvan húz hasznot a kínai-amerikai kereskedelmi háborúból
Kapcsolódó termékek: Cégjogi kiadványok, Vállalati Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Mennyivel csökkent az Egyesült Államokba érkező kínai import és mely gazdaságoknak teremt ez lehetőséget? Melyik ázsiai gazdaság lesz egyre versenyképesebb Kínához képest, és milyen hatással van a vámok emelkedése az árukereskedelemre és a feldolgozóiparra? -e kérdésekre igyekszik válaszokat adni az Adó Onlinehoz eljuttatott közleményében a PwC.
A PwC Global Economy Watch elemzése szerint az amerikai kormány által a kínai importárukra idén első körben kiszabott vámok jelentős és kimutatható hatást gyakorolnak a világkereskedelemre. Az Egyesült Államokba érkező kínai import mintegy 15%-kal csökkent 2019 első negyedévében, az előző év azonos időszakához képest. Ez a csökkenés lehetőséget teremtett nyolc másik ázsiai gazdaság (Banglades, India, Indonézia, Malajzia, Dél-Korea, Tajvan, Thaiföld és Vietnám) számára az Egyesült Államokba történő importjuk 16%-os növelésére.
„Most már kézzelfogható gazdasági adatokat látunk az amerikai-kínai feszültségek hatásáról. Ennek haszonélvezője a régió többi gazdasága – ha ez a tendencia folytatódik, gyorsabb gazdasági növekedést eredményezhet Vietnámban, Dél-Koreában és különösen Tajvanon” – mondta Polacsek Csaba, a PwC Magyarország cégtársa.
A PwC elemzése egy másik globális recesszió kockázatával kapcsolatos aggodalmakat is értékel, mivel a kereskedelmi feszültségek hatással vannak az üzleti hangulatra és az export iránti keresletre.
Bizonyos, hogy a világ legnagyobb gazdaságainak kilátása kevésbé fényes, mint másfél évvel ezelőtt volt. A globális pénzügyi válság előtti időszak óta 2018 elején tapasztaltuk a leggyorsabb és leginkább összehangolt növekedést. Azóta az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktus elmélyülése, az európai növekedés megtorpanása, valamint a lassan gyarapodó feltörekvő piacok gyengélkedése rányomta a bélyegét a vállalkozások és a politikai döntéshozók hangulatára.
„2019-ben lassabb növekedés várható az Egyesült Államok, Kína és az euróövezet minden fontos piacán. Az Egyesült Államok 2018-ban egyszeri adócsökkentést hajtott végre. A kínai kormány továbbra is nagyon fokozatosan fékezi az ország gazdaságát, míg az euróövezet néhány évnyi átlag feletti növekedés után 2016-17-ben korrigált. Riasztó volt ennek a három gazdaságnak az egyidejű lassulása, de az alapok továbbra is erősek” – tette hozzá Polacsek Csaba.