Rekordmagas halálozás mellett nyitnak szerdán az üzletek Koronavírus
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Miután a beoltottak száma 2,5 millió fölé emelkedett szerdától érvényesek a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozatáról szóló kormányrendeletet, amely az üzletek látogatására vonatkozó szabályokat is tartalmazza – mindeközben 311 fő hunyt el a vírus következtében.
Szerdától a korábban elfogadott kormányrendelet szerint kijárási tilalom kezdete este 10 órára módosult, a vége változatlanul reggel 5 óra; a szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések megszűnnek. Továbbá a személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín nem köteles zárva tartani, míg az üzleteknek este fél 10 és reggel 5 óra között be kell zárniuk. Az üzletekben biztosítani kell, hogy átlagosan 10 négyzetméterenként csak egy vásárló tartózkodhasson bent.
A kozmetikusok is kinyithatnak
A 10 négyzetméteres szabály alkalmazása során a 14. életévét be nem töltött kiskorút, a 65. életévét meghaladott, illetve a fogyatékossággal élő személy segítőjét nem kell figyelembe venni. Az üzlet köteles gondoskodni arról, hogy a bejutásra várakozók – a közös háztartásban élők kivételével – egymástól 1,5 méteres távolságot folyamatosan tartsanak, a vásárlók számára a kézfertőtlenítés lehetősége az üzlet vásárlóterében folyamatosan biztosított legyen, az üzlet vásárlóterében a felületek fertőtlenítése folyamatos legyen, és a bevásárláshoz használt eszközök (kocsi, kosár) fertőtlenítése folyamatosan megtörténjen.
A szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések megszűnnek, így kinyithatnak a fodrászok, kozmetikák és más szolgáltatók. A vendéglátóhelyiségek ugyanakkor továbbra sem nyithatnak ki normál üzemben, csak az ott dolgozók tartózkodhatnak ezekben az egységekben. A vendégek csak az ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig mehetnek be az éttermekbe. A szállodák továbbra sem fogadhatnak vendégeket. A pedagógusok oltását követően, az iskolák és óvodák április 19-én indulnak újra.
Mindeközben szerdán a koronavirus.gov.hu kormányzati portálon közzétett adatok szerint meghalt 311, többségében idős, krónikus beteg, és újabb 1933 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Emellett eddig 2 536 751 embert oltottak be Magyarországon, közülük 1 005 936-an már a második adag vakcinát is megkapták.
A kormányzati portálon azt írták: 693 676-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 22 409-re, a gyógyultaké 419 152-ra emelkedett.
Az aktív fertőzöttek száma 252 115-re nőtt. Kórházban 12 202 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 1407-en vannak lélegeztetőgépen.
Hatósági házi karanténban 47 578-an vannak, a mintavételek száma 4 795 584-re nőtt.
A védőoltás a kivezető út
A kormányzati oldal tájékoztatása szerint a magyar lakosság 25 százaléka már kapott oltást, szemben az uniós 13 százalékos átlaggal. A veszélyeztetettségük miatt továbbra is a regisztrált idősek oltása van elöl a sorban, az eddig regisztrált 65 év felettiek 85 százaléka már megkapta az oltást. Szerdán újabb Pfizer-szállítmány érkezik, és folytatódik a pedagógusok soron kívüli oltása, az érintetteket már sms-ben értesítették.
„A járványból egyedül a védőoltás jelenti a kivezető utat” – írták, hozzátéve: a harmadik hullám kezdete óta újabb 1,5 millióval nőtt, és már a 3,9 milliót is meghaladja a regisztráltak száma, de még így is sokan vannak, akik nem jelentkeztek. Az időseket különösen kérik, hogy aki még nem tette meg, regisztráljon a védőoltásra a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon.
Update:
A koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs szerdai, online sajtótájékoztatóján Müller Cecília beszámolt arról, hogy az elhunytak szerdán közölt, magas száma, 311 fő, adattorlódás miatt jelent meg a statisztikában. Az egészségügyi szolgáltatók a húsvéti ünnepek alatt nem mindig tudtak pontos adatokat jelenteni, és azokat szerdán korrigálták – fűzte hozzá. Úgy fogalmazott: annak ellenére, hogy Magyarországon minden adott a sikeres gyógyítás érdekében, az ő szervezetük nem tudott megbirkózni a betegséggel.
(MTI)