Rövidesen folyósítják az agrárágazati fejlesztések előlegeit


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy-két héten belül hozzájutnak a szaktárcától igényelt előleghez a technológiai fejlesztésre készülő mezőgazdasági vállalkozások.

Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára közölte: a gazdasági világválság miatt szinte kivonultak a bankok az agrárágazat finanszírozásából, ez rendkívül megnehezíti és lelassítja a szaktárca által korábban meghirdetett modernizációs program megvalósítását. A politikus szerint a minisztérium ezt a váratlan nehézséget a beruházások előfinanszírozásának megkönnyítésével igyekszik enyhíteni.

Erre a célra 22-23 milliárd forintot fordít a tárca. Az év hátralévő részében még egy hasonló támogatási fordulóval kívánják segíteni a mezőgazdasági vállalkozásokat – jelezte az államtitkár. A terhek csökkentésének érdekében a fejlesztések elszámolását is meghosszabbították egy évvel – tette hozzá.

A modernizációs program támogatására most adott a lehetőség, hiszen míg 2002-ben a tárca költségvetése nem érte el a 200 milliárd forintot, addig idén az uniós forrásoknak köszönhetően megközelítőleg ötszázmilliárd forintból gazdálkodhat – emlékeztetett az államtitkár. A forrás legalább felét azonban az agrárágazat technológiai modernizációra kell fordítani – hívta fel a figyelmet.

Ellenkező esetben ugyanis a magyar állattenyésztők és növénytermesztők rövid időn belül elveszíthetik külföldi piacaikat, sőt a belföldiek egy részét is. A fejlesztésekre irányuló pénzek nagyobb részéből ezen belül is az állattenyésztési ágazat műszaki feltételrendszerének javítását fogják segíteni – hangsúlyozta Gőgös Zoltán.

A növénytermesztés idei kilátásaira kitérve jelezte, immár biztosnak tűnik, hogy nem lesz a tavalyi rekordhoz hasonló termés a földeken. Mindez a tőzsdei árak alakulásán is lemérhető. Igaz, az őszi búza 30-50 százalékra becsült veszteségi mutatóin még javíthatna egy csapadékosabb időszak.

Az ágazat jövőbeni feladatait említve az államtitkár aláhúzta: túlságosan szigorúak a földvásárlás feltételei Magyarországon. Ez védi ugyan a magyar tulajdont, ám az állattenyésztéssel foglalkozók elől elzárja a lehetőséget – mutatott rá. Márpedig ha a piac előttük is csak a 2011-ben lejáró uniós moratórium után nyílik meg, félő, hogy alul maradnak a versenyben. A pénzhiánnyal küszködő jelenlegi tulajdonosok ugyanis feltehetőleg próbálnak majd gyorsan túladni földjeiken.

Ugyancsak segítségre szorul a vidéki élelmiszerfeldolgozó-ipar is – vélekedett a politikus, aki példaként a kisvágóhidak fejlesztésének és korszerűsítésének fontosságát emelte ki.

Forrás: Hírszerző


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.