Stagnált tavaly a járműgyártás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly az ipari kibocsátás 3,6 százalékkal volt nagyobb az előző évinél. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül ötben csökkent a termelés, a többiben nőtt.

Tavaly decemberben az ipari termelés 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 5,7 százalékkal nőtt, a tavalyi év egészében az ipari kibocsátás 3,6 százalékkal volt nagyobb az előző évinél – erősítette meg szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Decemberben a feldolgozóipari termelés 27 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása 9,9%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A közútigépjármű-gyártás 26 százalékkal nőtt, ugyanakkor a közútijármű-alkatrész gyártásáé 4,7 százalékkal csökkent. A járműipar magasabb teljesítményszintje a rendelésmutatókban is tükröződik

A feldolgozóiparban folyó áron közel 31 ezer milliárd forint termelési értéket állítottak elő 2018-ban. A termelés  csupán két hónapban nem haladta meg az egy évvel korábbit. A legnagyobb mértékű növekedés januárban volt (9,1%). A feldolgozóipar tizenhárom alága közül ötben csökkent a termelés , a többiben 4,9 és 14,9 százalék között emelkedett. A három legnagyobb alág közül a legjelentősebb járműgyártás kibocsátása gyakorlatilag stagnált (99,9%), ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 6,8, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásáé 4,9 százalékkal nőtt.

(MTI, KSH)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).