Szűk keresztmetszetek lassítják a világgazdagságot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kínálati oldalon kialakult szűk keresztmetszetek miatt a korábban vártnál valószínűleg lassabban növekszik az idén a világgazdaság teljesítménye – derül ki a Fitch Ratings globális előrejelzéséből.

A nemzetközi hitelminősítő közölte, hogy 2021 egészében a globális hazai össztermék (GDP) 6 százalékos növekedésével számol. Ez is rendkívül gyors ütemű világgazdasági növekedésnek számít, de előző, júniusban összeállított globális előrejelzése még 6,3 százalékos idei növekedést valószínűsített, vagyis azóta 0,3 százalékponttal rontotta a világgazdasági idei bővülésére szóló becslését.

Csökkent a feltörekvők növekedési többlete

A Fitch Ratings londoni elemzői a globális átlagon belül a fejlett ipari térségben 5,3 százalékos, a feltörekvő gazdaságokban 7,1 százalékos GDP-növekedést várnak az idén. Júniusi előrejelzésükben még 5,7, illetve 7,3 százalékos növekedés szerepelt erre a két térségre.

A kínai növekedés kiszűrésével a ház 5,8 százalékos átlagos idei növekedést valószínűsít a feltörekvő térségben.

A tanulmány hangsúlyozza: a feltörekvő gazdaság e számítási módszerrel előrejelzett idei növekedése és a fejlett ipari térségben várt átlagos GDP-bővülés közötti 50 bázispontos különbség 2015 óta a feltörekvő térség legalacsonyabb növekedési többlete a fejlett gazdaságok növekedéséhez mérve.

fitch

Az előző előrejelzésükben szereplő 6,8 százalékról 6,2 százalékra csökkentették az amerikai gazdaság idei növekedésére adott prognózisát. A tanulmány szerint ezt a felülvizsgálatot jórészt a vártnál gyengébb idei második negyedévi reálnövekedés indokolja, annak ellenére is, hogy ugyanebben az időszakban a nominális hazai kereslet éves szintre vetítve nagyon gyors ütemben, 14,4 százalékkal nőtt az amerikai gazdaságban.

A Fitch a kínai gazdaság idei növekedési teljesítményére szóló előrejelzését 8,4 százalékról 8,1 százalékra vette vissza, a jövő évi kínai GDP-bővülésre adott becslését 5,5 százalékról 5,2 százalékra rontotta. Az utóbbi időben ugyanis egy sor jelzőszám utal arra, hogy a kínai hazai kereslet a korábban vártnál meredekebb ívben lassul, elsősorban az ingatlanszektorban – áll a hitelminősítő indoklásában.

Jobb eredmény lehet Európában

A Fitch Ratings ugyanakkor javította az euróövezeti gazdaságra adott növekedési előrejelzését: csütörtöki prognózisában az eddig várt 5 százalék helyett 5,2 százalékos átlagos GDP-bővülést valószínűsített a valutaunióban 2021-re.

A hitelminősítő szerint ez azt tükrözi, hogy a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások utáni újranyitás a vártnál nagyobb lendületet adott az euróövezeti gazdaság aktivitásának az idei második negyedévben, mindenekelőtt Olaszországban és Spanyolországban.

Németországban ugyanakkor az euróövezeti átlagnál intenzívebb hatást gyakoroltak a feldolgozószektor beszállítói oldalán tapasztalt szűkös keresztmetszetek. A Fitch ennek figyelembevételével az eddig várt 4,2 százalékról 3,6 százalékra csökkentette a német gazdaságra érvényes idei növekedési előrejelzését.

Csütörtöki előrejelzésében a Fitch Ratings nem tért ki külön a közép-európai EU-gazdaságokra. A cég azonban nemrégiben megerősítette Magyarország devizában fennálló hosszú lejáratú államadósság-kötelezettségeinek „BBB” szintű, stabil kilátású osztályzatát, és ennek indoklásában közölte: várakozása szerint a magyar GDP-érték az idén 6,5 százalékkal, 2022-2023-ban évi átlagban 4,8 százalékkal növekszik reálértéken.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MNB: erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása

Miután 2023-ban az irodapiaci és ipari-logisztikai kihasználatlansági ráták visszafogott kereslet és érdemi új átadások mellett tovább emelkedtek, 2024-ben a gazdasági növekedésen keresztül erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása – állapította meg a jegybank szakértője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki online sajtótájékoztatóján.