Társadalmi érdek a kkv-k fejlesztése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Unió kisvállalkozói alapelveiben szereplő „”gondolj a kicsikre”” tételt minden tagországban alkalmazni kellene – mondta Andrea Benassi, az Európai Unió Kézműves Kis- és Középvállalkozói Szövetség (UEAPME) főtitkára Budapesten.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) közgyűlésén felszólaló főtitkár úgy vélekedett, a tagországokkal el kellene fogadtatni, hogy a törvényhozás folyamatában konzultáljanak a kisvállalkozói érdekképviseletekkel az intézkedések rájuk gyakorolt hatásairól. Az Európai Unióban nyolcvanhat szervezetet – köztük az IPOSZ-t is – tömörítő szövetség főtitkára beszédében egy nemzetközi felmérés eredményére utalva elmondta: a mikro-, kis- és középvállalkozásoknál legkisebb a hajlandóság az elbocsátásra.

Szűcs György, az IPOSZ elnöke az első európai kisvállalkozói hét tapasztalatairól szólva kiemelte: Magyarországon ötven rendezvény volt, ebből nyolcat az IPOSZ tartott, ahol kétszázötven fő részvételével száznégy ipartestület képviseltette magát. A közgyűlésre készült írásos beszámolót kiegészítve Szűcs György bírálta, hogy a gyakorlati szakképzést, különösen a tanulószerződés rendszerét hátrányosan érintő jogszabályok születtek. Kurucz Zsigmond, az IPOSZ tiszteletbeli elnöke úgy vélekedett, a válság idején az IPOSZ-nak szakmai céljait kell követnie, a 2007-2011. évi programjuk középpontjában a szolgáltatói rendszer kiépítése, a hatékony érdekvédelem szerepel.

Az IPOSZ összegzése szerint a közterhek alakulása, a fizetőképes kereslet drasztikus visszaesése, a tőkehiány, a körbetartozás, az adminisztrációs teher „”padlóra”” küldheti a mikro vállalkozásokat. Értékelésük szerint a kisvállalkozói szektorban is erősödik a csődhullám, a műhelybezárás, a szürke és feketegazdaságba menekülés. Az iparosok érdekképviseletének álláspontja az, hogy a kis- és középvállalkozások fejlesztése gazdasági és társadalmi érdek.

Forrás: origo


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.