Tavaly rosszabbul éltünk
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Tavaly 3,7 százalékkal csökkent az átlagos reálkereset. Idén trendforduló jön.
A nemzetgazdaságban – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – a bruttó átlagkeresetek 2012-ben 4,6, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 2 százalékkal haladták meg az előző évit – közölte honlapján a KSH. Mindez az 5,7 százalékos tavalyi infláció mellett azt jelenti, hogy az átlagos reálkereset 3,7 százalékkal csökkent.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 223 000 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 233 700, míg a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 214 900 forintot kerestek. A közfoglalkoztatottak átlagkeresete 73 200 forint volt.
Az átlagkeresetek a versenyszférában 7,2 százalékkal nőttek. A költségvetés területén a közfoglalkoztatás súlyának növekedése miatt csökkent az átlagkereset, e hatást kiszűrve átlagosan 3,7 százalékos volt a bruttó keresetek emelkedése.
Tavaly a költségvetési szférában a teljes munkaidőben dolgozók mintegy 55 százaléka (a közfoglalkoztatottak nélküli létszám 61,9 százaléka) átlagosan 10 100 forint – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 144 000 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 100 300, a szellemi foglalkozásúaké 190 500) forint volt, 2 százalékkal magasabb az előző évinél. A közfoglalkoztatás hatását kiszűrve a nettó keresetek átlaga 3,7 százalékkal emelkedett. A versenyszférában a nettó keresetek 4,3, a közfoglalkoztatottak nélküli közszférában 2,1, a nonprofit szervezeteknél 4,3 százalékkal nőttek egy év alatt – olvasható a KSH jelentésében. Mindez a tavalyi 5,7 százalékos infláció mellett azt jelenti, hogy valamennyi szektorban csökkentek a reálkeresetek.
Idén összességében 4 százalékos bruttó és közel 5 százalékos nettó bérnövekedésre számítunk, így a vártnál jóval alacsonyabb infláció hatására a reálbérek növekedése elérheti a 1,5 százalékot – írja az Adó Online-hoz eljuttatott gyorselemzésében Suppan Gergely, a takarékbank senior elemzője.