Több mint felével nőtt a vállalati felvásárlások értéke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Vodafone felvásárlásának köszönhetően tavaly a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) összértéke Magyarországon több mint 50 százalékkal nőtt, globális szinten azonban értékük csökkent éves összevetésben – ismertette Sahin-Tóth Balázs, a budapesti Allen & Overy Kádár Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.

Az M&A ügyletek értéke Magyarországon 3,24 milliárd dollárra emelkedett, a tranzakciók száma 100-ról 84-re csökkent. Az adatokat a Vodafone tavaly bejelentett 1,78 milliárd dollár értékű tranzakciója húzta fel.

Globálisan az ügyletek értéke ugyanakkor a 2021-es 5800 milliárd dollárról 3600 milliárd dollárra esett vissza, a tranzakciók száma pedig 66 ezerről 56 ezerre csökkent. Mind a három fő piacon – Egyesült Államok, Európa és Ázsia – csökkent az aktivitás – mondta Sahin-Tóth Balázs.

A vevők felvásárlási kedvét a növekvő infláció, valamint a világjárvány utáni ellátásilánc-problémák gyengítették, a pénzügyi és magántőke-befektetőket pedig az emelkedő kamatkörnyezetben a finanszírozási lehetőségek szűkülése fogta vissza – tette hozzá.

A jelentés szerint a kedvezőtlen piaci viszonyok mellett a szigorodó szabályozás is tovább nehezítette a nagyszabású tranzakciók lebonyolítását.

A vállalati fúziók és felvásárlások tavalyi visszaesése a 2021-ben még jól teljesítő technológiai szektort érintette hátrányosan, ugyanakkor az energetikai és infrastrukturális ügyletek értéke az év második felében felpörgött.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Július elsején indul az otthonfelújítási program

Július elsején indul az otthonfelújítási program, hosszabb futamidővel és többféle tevékenységre igényelhető támogatás – közölte az Energiaügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.