Többségbe kerültek a nyaralni tudók – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idén érdemben többen jutnak el nyaralni, mint az elmúlt évben. A zömük azért belföldön marad, s ismét egyre többen választják célpontként a Balatont. Az InfoTandem heti infografikája.


Több mint tíz százalékponttal emelkedett tavalyhoz képest a nyaralást tervezők aránya: míg 2015-ben a megkérdezettek 48 százaléka nyilatkozott így, addig az idén 59 százalék mondta ezt. Ez országos szinten mindenképpen érdemi javulásnak tekinthető, még akkor is, ha tudjuk, hogy az átlagosan erre szánt összeg nem változott: szűk 150 ezer forint körül jut rá háztartásonként. A Budapest Bank megbízásából 2016 májusában, a felnőtt netezők körében, 1000 fős mintán készített NRC-felmérésből az is kiderül, hogy immár a vakációzni készülők közel egyharmada képes 200 ezer forintnál is többet fordítani erre, holott tavaly még csak 23 százalék kalkulált így. Az emberek bő egytizede viszont 50 ezer forint alatti összegből próbál meg kijönni. A lakosság kilenctizede a spórolt pénzéből vagy havi bevételeiből finanszírozza az utazását, 5 százaléknyian azonban már hitelfelvételt is elképzelhetőnek tartanak erre a célra.

A vakációt a legtöbben (kétharmadnyian) most is az országhatárokon belül igyekeznek megoldani. Például a Balatonnál, amelyet immár 40 százalék jelölt meg célpontként, szemben az elmúlt évi 34 százalékkal. Kizárólag külföldi nyaralást a válaszadók egyötöde szavazott meg magának, valamivel több mint egytizedük pedig a határokon innen és túl is pihen majd valamennyit. A csúcsidőszak júliusra és augusztusra esik (51 százalék ekkor kel útra), azon belül az idén inkább az előbbire; tavaly még augusztus volt a favorit. A tipikus időtartam 9 nap, s a legtöbben (43 százaléknyian) továbbra is másodmagukkal utaznak el. A vakációról lemondók 75 százalékánál a pénzhiány a döntő tényező, 20 százalék viszont az időhiányt jelölte meg legfőbb okként.

A felmerülő kiadások rendezésének módja hasonló az eddigiekhez: 88 százalék készpénzzel is fizet, az emberek jó fele a bankkártyáját is használja, bő negyedük pedig cafeteria-keretéből egyenlíti ki a számlát. Az interneten keresztüli fizetést 18 százalék preferálja. A külföldre látogató magyarok több mint négyötöde továbbra sem bízza a véletlenre – vagy a bankkártyájára – a dolgot, s itthon vásárol valutát, mielőtt nekivágna az útnak.

Egyébiránt a nyaralás ütemezését az idén valamelyest a labdarúgó Eb és az olimpiai is befolyásolja, hiszen a májusi megkérdezéskor a válaszadók kétharmada nyilatkozott úgy, hogy ezen a nyáron folyamatosan követni szeretné a sporteseményeket. A vakáció tervezésekor 16 százalék azt is figyelembe vette, mely napokon szeretne szurkolni, ezen belül 7 százalék az út összeállításakor kifejezetten ügyelt rá, hogy semmiképpen ne maradjon le fontos történésekről.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Július elsejéig lehet jelentkezni a Családbarát Munkahely pályázatra

Az idei évtől kis-, közép- és nagyvállalatok, költségvetési, civil és egyházi szervezetek is jelentkezhetnek a Családbarát Munkahely pályázata, amivel szinte a munkáltatók teljes spektrumát sikerült lefedni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára, Beneda Attila az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

2024. június 24.

Konszolidáció és az Excel: Mikor éri meg szintet lépni?

Az utóbbi években kétségkívül soha nem látott módon felértékelődött a vállalatok alkalmazkodóképessége az új, illetve változó körülményekhez. Ráadásul ennek az alkalmazkodásnak a kulcsa sokszor a gyorsaság és a rugalmasság. A vállalatoknak emiatt folyamatosan értékelniük kell meglévő rendszereiket, folyamataikat, és ez alól nem jelentenek kivételt a konszolidációs, illetve csoportbeszámolási rendszerek sem. A PwC szakmai cikke:

2024. június 21.

A kisgyermekes szülők érdekében indított versenyfelügyeleti eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.