Történelmi léptékben esett vissza a gazdaság és a foglalkoztatás az EU-ban Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A valaha regisztrált legnagyobb mértékben csökkent a GDP és a foglalkoztatás a második negyedévben az Európai Unióban.

A második negyedévben az euróövezetben 11,8 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez képest az Eurostat második becslése szerint. Első becslésében 12,1 százalékos csökkenést mutatott ki az Eurostat, de a második becslésben kihozott enyhébb mértékű csökkenés is a nyilvántartás 1995-ös kezdete óta regisztrált legnagyobb visszaesés.

Az egy évvel korábbihoz képest a második negyedévi GDP az euróövezetben 14,7 százalékkal csökkent, kevésbé az első becslésben jelzett 15,0 százaléknál.

Az Európai Unió 27 tagállamának a bruttó hazai terméke a második negyedévben az Eurostat második becslése szerint 11,4 százalékkal csökkent, kevésbé az első becslés 11,9 százalékánál. A  második negyedévi GDP-csökkenés az EU estében is a valaha regisztrált legnagyobb.

Éves bázison a második becslés a GDP 13,9 százalékos csökkenését mutatta ki az EU-ban az első becslésben jelzett 14,4 százalék helyett.

Az első negyedévben negyedéves bázison az euróövezeti GDP 3,7 százalékkal, az uniós pedig 3,3 százalékkal csökkent. Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 3,2 százalékkal, az EU-ban 2,7 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék az első negyedévben.

Negyedéves bázison Spanyolországban csökkent a GDP a legnagyobb mértékben a második negyedévben, 18,5 százalékkal. Horvátországban 14,9 százalékos, Magyarországon 14,5 százalékos volt a negyedéves GDP-csökkenés. A görög GDP 14,0 százalékkal, a portugál 13,9 százalékkal, a francia 13,8 százalékkal csökkent negyedéves bázison a második negyedévben.

A legkisebb mértékű negyedéves GDP-csökkenést Finnországban regisztrálták a második negyedévben, 4,5 százalékosat. A litván GDP 5,5 százalékkal, az észtországi 5,6 százalékkal, az írországi 6,1 százalékkal, a lettországi 6,5 százalékkal, a dániai pedig 6,9 százalékkal csökkent.

A GDP összetevői közül a lakossági fogyasztás a második negyedévben 12,4 százalékkal zsugorodott az euróövezetben és 12,0 százalékkal az EU-ban. Az első negyedévben az euróövezeti fogyasztás 4,5 százalékkal, az EU-ban 4,2 százalékkal csökkent.

A beruházási tőkeképződés a második negyedévben 17,0 százalékkal csökkent az euróövezetben és 15,4 százalékkal az EU-ban az első negyedévi 5,2 és 4,6 százalékos csökkenés után.

Az export 18,8 százalékkal esett vissza az euróövezetben és az EU-ban egyaránt, miután az első negyedévben 3,9 és 3,2 százalékkal csökkent. Az import az euróövezetben 18,0 százalékkal, az EU-ban 17,8 százalékkal csökkent a második negyedévben. Az első negyedévben 3,2 és 2,8 százalék volt a csökkenés.

Rekordmértékben zuhant a foglalkoztatás

Az euróövezetben 2,9 százalékkal, az Európai Unióban 2,7 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma az előző negyedévihez képest, ami mindkét régió esetében a nyilvántartás 1995-ös kezdete óta a legnagyobb mértékű visszaesés. Az egy évvel korábbival összevetve is mindkét régióban a valaha regisztrált legnagyobb mértékben csökkent a foglalkoztatás a második negyedévben: az euróövezetben 3,1 százalékkal, az EU-ban 2,9 százalékkal.

Az első negyedévben az euróövezetben 0,3 százalékos, az EU-ban 0,2 százalékos volt a foglalkoztatás negyedéves csökkenése. Éves összevetésben mindkét régióban 0,4 százalékkal nőtt a foglalkoztatás az első negyedévben.

A részmunkaidős foglalkoztatás bevezetésének köszönhetően a foglalkoztatás kevésbé csökkent mint a teljesített munkaórák száma. Az euróövezetben az előző negyedévihez képest 12,8 százalékkal kevesebb munkaórát teljesítettek az alkalmazottak a második negyedévben, az EU-ban pedig 10,7 százalékkal kevesebbet. Éves bázison a csökkenés 16,6 százalék volt az euróövezetben és 13,8 százalék az EU-ban. A csökkenés éves és negyedéves bázison egyaránt mindkét régióban a valaha regisztrált legnagyobb.

A foglalkoztatás az EU minden tagállamában csökkent a második negyedévben, Málta kivételével, ahol az előző negyedévihez képest 0,6 százalékkal növekedett. A legnagyobb negyedéves csökkenés Spanyolországban következett be, 7,5 százalékos. Írországban 6,1 százalékkal, Magyarországon 5,3 százalékkal, Észtországban 5,1 százalékkal csökkent a foglalkoztatás a második negyedévben az elsőhöz képest.

A koronavírus-válság előtti legmagasabb szinthez, a 2019 negyedik   negyedévihez képest az euróövezetben 5,1 millióval, 3,2 százalékkal, az EU-ban pedig 6,1 millióval, 2,9 százalékkal csökkent a foglalkoztatás az idei második negyedévben. A foglalkoztatás szintje mindkét régióban a 2017 első negyedévinek felel meg.

A ledolgozott munkaórák száma a 2019 negyedik negyedévivel összevetve 16,4 százalékkal csökkent az euróövezetben a második negyedévben és 13,5 százalékkal az EU-ban. A csökkenés mértéke mindkét régióban a nyilvántartások 1995-ös kezdete óta a legnagyobb.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. szeptember 1.

13,6 százalékkal zuhant a gazdaság

A második negyedévben 13,6 százalékkal csökkent a magyar GDP éves összevetésben; az első félévben 6,1 százalékos volt a recesszió.