A koronavírus-járvány okozta válság ellenére a magyar gazdaság középtávú kilátásában már bővülésre számít az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára.
A koronavírus-válság kitörése óta valamivel több mint 100 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon. Jelenleg 60 ezerrel dolgoznak kevesebben, mint tavaly ilyenkor, ám a foglalkoztatottak száma már újra eléri az év első hónapjának adatait, a tíz évvel ezelőttieket pedig 730 ezerrel haladja meg – mondta a az (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára György László kedden, a kkv-k számára szervezett országos konzultáció-sorozat egri állomásán.
Idén a gazdasági teljesítmény legfeljebb 5 százalékkal csökken, 7-9 százalék közötti GDP-arányos államháztartási hiány mellett, ami nemzetközi összehasonlításban jónak mondható.
A kabinet gazdaságvédelmi akciótervéről szólva emlékeztetett: a veszélyhelyzeti intézkedések kihirdetése óta több mint 500 milliárd forint beruházás-ösztönző támogatásról döntöttek. Megalkotásakor szempont volt a gazdálkodó szervezetek működéséhez is kiszámítható kereteket teremtő felelősségalapú, egyensúlyőrző gazdaságpolitika megőrzése. Emellett fontos volt az is, hogy a kormányzati beavatkozás munka- és tudásalapú legyen. Ennek eredményeként több ezer, korábban zömmel a vendéglátás és a turizmus területén dolgozó jelentkezőt képeztek át programozóvá.
A gazdaság újraindításában kulcsszerepet játszó kutatók, fejlesztők és innovatív munkakörben dolgozók számára a kormány bértámogatást hirdetett. A tulajdonvédelmi törvény pedig az összerendezett tudás megóvása érdekében született.
A középtávú gazdasági prognózisok egyik alapja, hogy a mostani válság a 2007-2008-as recesszióval ellentétben nem strukturális, hanem bizalmi eredetű – mondta. Az elmúlt hónapokban világszerte megnövekedett államadósság-szintek ugyanakkor a bővülés ellen ható tényezőként jelentkeznek, míg a Kínában tapasztalható “V” alakú kilábalási görbe Magyarországon is reménykeltő.
Bár a járműipar jövőre 15 százalékkal kevesebb megrendelésre számíthat, az ágazat nyár óta újra teljes kapacitással működik. Ez azért is meghatározó, mert a multicégeknél jól működő, versenyképes kapacitások újabb befektetéseket, termelés-átcsoportosításokat is vonzhatnak Magyarországra.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a növekvő esetszámok ellenére is a világ 20 legsikeresebben védekező országa közé tartozik Magyarország, ami szintén bizakodásra ad okot. “Minden eszköz és megoldás rendelkezésünkre áll ahhoz, hogy ne kelljen a tavaszihoz hasonló módon lezárnunk a gazdaságot” – fogalmazott.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
13,6 százalékkal zuhant a gazdaság
2020. szeptember 1.
A második negyedévben 13,6 százalékkal csökkent a magyar GDP éves összevetésben; az első félévben 6,1 százalékos volt a recesszió.
A Global Top 100 cégei már visszakapaszkodtak a válság előtti szintre – infografika
2020. augusztus 25.

A száz legnagyobb tőkeértékű cég elitklubját is keményen megszorongatta a víruskrízis, de a félév végére lényegében sikerült ledolgozniuk a veszteségeket. Az InfoTandem infografikája.
A munkaidőkeret kiegészítő válságkezelő-eszköz is lehet
2020. június 25.
A veszélyhelyzet közepette módosított, legfeljebb 24 hónap időtartamra elrendelhető munkaidőkeret lehetősége egy olyan jogintézményre irányította rá a figyelmet, amely már eddig is létezett ugyan, de a benne rejlő lehetőségeket csak kevesen ismerik igazán - írja az RSM blogja.
200 ezer embernek segít a munkahelyvédelmi bértámogatás
2020. július 17.
14 ezer cég 200 ezer dolgozója után kap munkahelyvédelmi bértámogatást.