Ugrásszerűen javult a fiatalok elégedettsége az első negyedévben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelentősen, az elmúlt évtizedben a legnagyobb mértékben javult a 19-29 év közötti fiatalok elégedettsége az anyagi, pénzügyi, munkaerőpiaci helyzetükkel az idén az első negyedévben az előző negyedévi, rekordalacsony értékhez képest, ám még így is elmarad a pandémia előtti csúcsértéktől – közölte pénteken a K&H Bank.

A K&H ifjúsági index értéke 14 pontra emelkedett az előző év utolsó negyedévi 2 pontról, miután szignifikánsan javult a munka és tanulás, az egészség, az önállóság, az önmegvalósítás és a barátokkal való kapcsolatot mérő alindexekben. A csúcsérték 20 pont volt, amelyet 2019 és 2021 első negyedéveiben ért el a mutató.

A fiatalok 38 százaléka tekinti magát elégedettnek; 44 százalékuk elégedett is, meg nem is; a többiek – a megkérdezettek majdnem ötöde – pedig kisebb-nagyobb mértékben elégedetlennek mondta magát. Többségük azonban derűlátó a jövőt illetően: a fiatalok 67 százaléka – 32 százaléka kisebb, míg 35 százaléka nagyobb mértékben – kedvező változásra számít a saját életében.

Kiemelték: a kutatás kezdetekor, 2013-ban még átlagosan 6 pontos indexérték volt jellemző, a 2014-2016 közötti időszakban 9-10 pont körül ingadozott, majd 2017-ben határozott javulással átlagosan 14 pontot mértek, hasonlóan 2018-hoz.

A K&H ifjúsági index a pandémia időszakában is magas, átlagosan 17 pont volt, amikor a fiatalok körében kifejezetten erős volt az az érzés, hogy ennél csak jobb lehet a helyzet, de 2021 végére már érezhetően romlottak a megkérdezettek benyomásai és várakozásai, 15 pontos átlagot mértek. 2022-ben a tartósan negatív tendencia következtében a negyedik negyedévre 2 pontra esett vissza az index.

A K&H 2012 utolsó negyedévében indította el a 300 ember megkérdezésével zajló, nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, valamint 2016 óta a gazdasági aktivitás szerint a 19-29 éves korosztályt reprezentáló felmérést. A válaszok alapján megszülető részeredményekből képződik egy összesített index, amely -50 és +50 pont közötti skálán helyezkedik el.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 2.

Digitális fizetési megoldások alakítják a vásárlók döntéseit

A digitális fizetési megoldások rohamos fejlődése alapjaiban változtatja meg azt, hogy miként kezeljük a pénzügyeinket. Már nem csak a készpénzt felváltó bankkártya típusok, hanem a mobilfizetés, az azonnali utalások és az új generációs BNPL (Buy Now, Pay Later) megoldások színesítik a palettát. Vásárlások, előfizetések, számlák, hitelek – mit hogyan fizetünk? Megjelent a PwC Magyarország Digitális Pénzügyi Körkép kutatása a fizetés-technológiai piac jelenéről és jövőjéről.

2024. december 2.

Enyhe fellendülés novemberben – friss BMI index

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,3 – áll a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) havonta megjelenő kiadványában.