Vámvita: közeledés az USA és az EU között
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Új szakasz kezdődik Washington és az Európai Unió kapcsolatában – jelentette ki szerdán Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház Rózsakertjében az Európai Bizottság (EB) elnökével, Jean-Claude Junckerrel tartott találkozója után.
„Nagyon nagy nap ez a szabad és korrekt kereskedelem számára” – fogalmazott az amerikai elnök a találkozó után, amelyen az Egyesült Államok és az Európai Unió vezetői – az elemzők várakozásaival ellentétben – egyetértettek kereskedelmi vitáik rendezésében.
Donald Trump közölte: megállapodott az Európai Bizottság elnökével abban, hogy együttműködnek az ipari termékek vámmentességének kidolgozásában és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörlésében. Megkezdik a tárgyalásokat az európai acélárukra és alumíniumtermékekre kivetett amerikai vámok, valamint a megtorlásként az Európai Unió által amerikai portékákra kivetett tarifák ügyében. A tárgyalások ideje alatt egyik fél sem vet ki új vámokat, így az Európából az Egyesült Államokba exportált gépjárművek után nem kell külön illetéket fizetni.
Az amerikai elnök a megállapodás egyes konkrét részleteit is nyilvánosságra hozta. Elmondta: az Európai Unió „csaknem azonnali hatállyal” megkezdi az amerikai szójabab nagy mennyiségű importját, és az EB elnöke a korábbinál több amerikai cseppfolyósított gáz (LNG) európai vásárlására tett ígéretet.
Jean-Claude Juncker – aki a sajtókonferencián alig szólalt meg – hozzátette: az Egyesült Államok ígéretet tett további LNG-terminálok kiépítésére Európában. Hangsúlyozta: „azzal a szándékkal jöttem ide, hogy megállapodjunk, és meg is állapodtunk”.
Trump közölte: Washington együttműködik az Európai Unióval a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) megreformálása érdekében, és ehhez közös munkacsoportot hoznak létre.
A tárgyalások megkezdése előtt a Fehér Ház Ovális irodájában – az újságírókat és a fotósokat fogadva – Donald Trump „nagyon okos embernek” nevezte Jean-Claude Junckert, aki pedig azt mondta, hogy Brüsszel és Washington „nem ellenségek” és „együtt kell működniük”.
(MTI)