Zöld hitellel támogatja az energiahatékony lakásállományt az MKB Bank


Új, zöld hitelterméket vezetett be az MKB Bank – a hazai bankok közül az elsők között, 2023. április 1-től a bank ügyfelei számára elérhető a Zöld Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL), azt követően, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújította annak keretrendszerét. Az MNB fogyasztóbarát minősítésével rendelkező lakáshitel új építésű, energiahatékony ingatlanok vásárlására nyújt megoldást. Zöld hitelcél igazolt teljesülése esetén a bank a kedvezmény nélküli induló kamatból további 0,25% kamatkedvezményt biztosít. A Magyar Bankholding tagbankjaként, az MKB Bank az ESG stratégiában megfogalmazott értékek mentén a jövőben is törekszik zöld pénzügyi termékek kialakítására.

Korszerű energetikai minősítésű, új lakás vagy lakóház vásárlására fordítható a Zöld Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel, amely már elérhető az MKB Bank ügyfelei számára is. Egy – a Magyar Bankholdinghoz tartozó Takarék Jelzálogbank által – korábban végzett kutatás szerint összefüggés mutatható ki a lakóingatlanok építési ideje és a fűtéshez, melegvízhez felhasznált primer energia mennyisége között: minél régebbi egy ingatlan, jellemzően annál korszerűtlenebb. A megugró energiarák miatt így nagy figyelem irányul a gazdaságosan üzemeltethető, korszerű lakóingatlanokra, az MKB Bank által bevezetett Zöld MFL erre a kihívásra igyekszik válaszolni.

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelen belül a zöldcélú hitel 2023. április 1-től igényelhető olyan új lakás vagy lakóház vásárlására, amelynél az új lakóingatlan primer energiaigénye legfeljebb 80 kWh/m²/év, továbbá az épületek energetikai tanúsításáról szóló 176/2008 (VI.30.) Kormányrendelet szerinti „BB” vagy annál jobb energetikai minőségi besorolással rendelkezik. Zöld hitelcél igazolt teljesülése esetén a bank a kedvezmény nélküli induló kamatból 0,25% kamatkedvezményt biztosít. A kölcsön összege 3 és 55 millió Ft között lehet, a futamidő 10 éves kamatperiódus esetén 10-30 év, végig fix kamatozás esetén 12-20 év, a kamatperiódus tekintetében pedig 10 évig rögzített vagy a futamidő végéig fix kamatozás között lehet választani. A kedvezményes konstrukció kialakításának érdekében a hitel folyósításánál nem számítanak fel folyósítási díjat.

A Magyar Bankholding tavaly nyáron közzétett ESG stratégiájában fogalmazta meg és kötelezte el magát, hogy a fenntartható gazdasági működés megteremtésében kiemelt szerepet vállaljon Magyarországon. A bankcsoport az ügyfelek partnere kíván lenni a fenntarthatósági céljaik elérésében, így kiemelt szereppel és felelősséggel bír a fenntartható és klímacélú beruházások támogatását, finanszírozását illetően, és célul tűzte ki az ügyfelei érzékenyítését a fenntarthatóság témája iránt.

„A magyar gazdaság egyik vezető pénzintézeteként fontosnak tartjuk, hogy ne csak beszéljünk a fenntarthatóságról, hanem tegyünk is érte. Remek példa erre a most megjelent zöld hitel, amely amellett, hogy támogatja az ügyfeleket lakáscéljaik elérésében a jelenlegi lakáspiaci és energetikai helyzetben, hozzájárul a fenntarthatóság fogalmának jobb megismertetéséhez is. Bankcsoportunk korábban az elsők között vezette be a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt, így kellő tapasztalattal és jártassággal várjuk azokat az ügyfeleinket, akiknek a megújuló MFL-lel tudunk segítő kezet nyújtani” – mondta Ginzer Ildikó, a Magyar Bankholding standard kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese.

Az MKB Bank, a Magyar Bankholding tagbankjaként, a fenntarthatóság, mint üzleti lehetőség és ismeretterjesztés tekintetében fő feladatának tartja, hogy rövid reakcióidővel tudjon adaptálni fenntarthatósági termékeket és szolgáltatásokat. A bankcsoport törekvései közé tartozik például a teljes hitelezési keretrendszer ESG szempontokkal történő kiegészítése, a Zöld Finanszírozási Keretrendszer megalkotása, Fenntarthatósági Jelentés kiadása, valamint a vállalat karbonsemlegességének elérése, és zöld hiteltermékek elindítása


Kapcsolódó cikkek

2019. június 25.

Az ingatlanfejlesztők a kedvezményes lakásáfa fenntartását javasolják

A gazdasági növekedés tartós biztosítása érdekében a legnagyobb fejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) az új lakásoknál alkalmazható 5 százalékos áfakulcs hosszabb távú fenntartását javasolja; a szervezet a kormány számára is elfogadható kompromisszumos megoldás kialakításán dolgozik, amelyet a Pénzügyminisztériumnak juttatnak majd el – közölte az IFK kedden.
2023. március 17.

A fenntarthatóságra fókuszálnak az induló cégek

6,5 év múlva – egyes számítások szerint – a Föld elérheti az átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fokos emelkedését, ami visszafordíthatatlanul megváltoztatná a bolygó klímáját. Ennyi idő ezen vélemények szerint van arra, hogy az emberiség – beleértve a vállalkozásokat is – tegyen azért, hogy fenntarthatóvá váljon a jövő. A K&H Cápák között üzleti showműsor jelentkezőinek körében végzett felmérése szerint az induló vállalkozások is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra, jelentős részüknél ez már a termékfejlesztéskor döntő szempontnak számít.